Planujesz pojechać na wakacje kamperem lub samochodem, za którym będziesz ciągnąć przyczepę kempingową? Super! Pamiętaj tylko, aby do takiego wyjazdu dobrze się przygotować. Sprawdź jak działa kuchenka, lodówka, toaleta. A także odwiedź tapicera, który zadba o to, aby kanapy i siedziska dobrze się prezentowały i były funkcjonalne.

Narzekasz na ceny noclegów nad polskim morzem, na Mazurach lub w górach? A kto nie narzeka! Dlatego niektórzy zastanawiają się nad tym, czy na urlop nie wybrać się z własnym noclegiem. Namiot to proste rozwiązanie, ale podczas upałów będzie w nim gorąco, a w trakcie chłodnych dni - za zimno.
Może więc lepiej zainwestować w kampera lub przyczepę kempingową? Jednorazowo jest to większy wydatek niż koszt wykupienia noclegów nad morzem dla całej rodziny. Ale! Są duże zalety tego rozwiązania. Kupujesz kampera lub przyczepę raz, a korzystasz z tego sprzętu przez wiele lat. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dbasz o swój pojazd - masz ładną tapicerkę odporną na plamy i wilgoć, a kamper jest sprawny i wyposażony w niezbędne sprzęty.


Wnętrze kampera powinno być wykonane w taki sposób, aby było wygodne i łatwe do utrzymania w czystości.

Dobre wyposażenie kampera
Fakt, że wyposażenie kampera powinno być sprawne, nie wymaga dyskusji. Niestety nie każdy pamięta, aby sprawdzić sprzęt i to jeszcze przed wyjazdem! Upewnij się, że wszystkie palniki w kuchence są sprawne. Jeżeli jest to kuchenka gazowa, to nie zapomni kupić butli z gazem. Zajrzyj do lodówki. Jeżeli nie była używana od poprzedniego wyjazdu, to ją umyj, włącz i sprawdź, czy dobrze chłodzi.
W starej przyczepie toalety raczej nie znajdziesz, ale w nowszym kamperze taki przybytek jest już standardem. Przed wyjazdem nie wystarczy sprawdzić, czy WC w przyczepie lub kamperze działa. Upewnij się jaki typ toalety posiadasz. Żeby korzystać z niektórych ubikacji musisz używać odpowiedniego papieru toaletowego i środków chemicznych.
Nowoczesne wnętrze kampera. Tapicerka jest elegancka i jednocześnie funkcjonalna - można ją łatwo wyczyścić.

Tapicerka w kamperze - na co zwrócić uwagę
Okazuje się, że w przyczepie i kamperze najważniejsze wyposażenie to… kanapy i siedziska. W końcu po to jedziesz na wakacje kamperem lub ciągnąć za samochodem przyczepę, aby mieć zapewniony wygodny nocleg.
W domu na kółkach wyśpisz się wygodnie tylko pod warunkiem, że będziesz mieć kanapę lub łóżko, wykonane z dobrej jakości materiałów. Szczególną uwagę zwróć na tapicerkę.
Na rynku dostępny jest duży wybór tkanin obiciowych do stosowania w kamperach. Materiały te są odporne na wilgoć. To ich duża zaleta! Nie musisz obawiać się, że gdy dzieci wyleją na siedzenia mleko lub sok, pozostanie brzydka plama, której nie tylko nie usuniesz podczas urlopu, ale też po powrocie do domu. Wystarczy zetrzeć ciecz szmatką lub gąbką. Nie będzie plamy i śladu po czyszczeniu, bo tkaniny obiciowe do kamperów są odporne na ścieranie.
Wspólny wyjazd ze znajomymi i mała impreza w kamperze też nie pozostawi przykrych śladów. Wymień tapicerkę siedzisk na nowoczesne obicie, a nie zostanie na niej nawet najmniejsza plamka po alkoholu.

Wymiana tapicerki w kamperze
Jeżeli decydujesz się na wymianę tapicerki w przyczepie lub kamperze, skorzystaj z usług dobrego tapicera. Taki fachowiec nie tylko wykona usługę perfekcyjnie, ale też doradzi Ci jaką tkaninę obiciową wybrać. Wyjaśnij czym różnią się poszczególne materiały oraz jakie mają właściwości.
Takim godnym polecenia tapicerem jest Wojciech Miller, który od lat prowadzi własny zakład tapicerski w Ożarowie Mazowieckim koło Warszawy. Dotychczas ten tapicer z okolic Warszawy wymienił obicia w wielu kamperach i przyczepach kempingowych. Jest też specjalistą od tapicerki samochodowej i obić meblowych.Dla dzieci wyjazd na urlop kamperem to wielka frajda.


Przyczepy kempingowe - odświeżenie lub remont
Jeżeli planujesz urlop z własnym noclegiem, nie musisz od razu kupować kampera lub przyczepy prosto z salonu. Zależnie od budżetu, którym dysponujesz, możesz poszukać kilkuletniego kampera lub nawet 20-letniej przyczepy. Pamiętaj tylko, że w drugim przypadku czeka Cię poważny remont. Wymiana tapicerki wraz z wypełnieniem siedzeń będzie koniecznością.
Dlatego do ceny kampera czy przyczepy, która wynosi minimum kilka tysięcy złotych, musisz doliczyć wydatki na jej odświeżenie lub remont. Mogą być one niewielkie lub wynieść kilka razy więcej niż cena zakupu kampera.
Im starsza i bardziej zaniedbana przyczepa, tym wyższy koszt remontu.Trudno się temu dziwić, skoro wnętrza wielu takich domów na kółkach wyglądają tragicznie. Ale dla doświadczonego tapicera to żaden problem. Nawet jeśli będzie musiał od podstaw uszyć nowe kanapy, fotele i siedziska do całego kampera.

Nowa tapicerka w przyczepie lub kamperze
Nawet w zaledwie kilkuletnich kamperach tapicerka jest często w kiepskim stanie. Jeżeli siedziska są obite kiepskiej jakości tkaninami, to nie ma się co dziwić, że są one brudne, poplamione i nieprzyjemnie pachną. W końcu gąbka chłonie nie tylko wilgoć, ale też wszelkie aromaty mniej lub bardziej przyjemne dla nosa.
Dlatego Wojciech Miller, tapicer z Ożarowa Mazowieckiego koło Warszawy, czasami zaleca wymianę tapicerki także w dość nowych pojazdach. To się opłaca. Klient będzi mógł cieszyć się ładną, czystą i wytrzymałą tapicerką przez wiele lat.

Artykuł powstał we współpracy z Wojciechem Millerem, tapicerem z Ożarowa Mazowieckiego koło Warszawy.