15 listopada rozpoczął się 11. Festiwal Filmowy „Pięć Smaków”, który zabiera widzów w niezwykłą podróż po krajach Wschodu. W programie największe hity azjatyckiego kina, w tym klasyki oraz najnowsze produkcje.

Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2007 roku. Powstał w wyniku działań społeczno-kulturowych Fundacji Sztuk Arteria na rzecz podniesienia świadomości o Wietnamczykach żyjących w Polsce. Jego niepowtarzalny charakter przyciągnął wielu widzów. Z roku na rok publika się powiększała, a festiwal stał się jednym ze sztandarowych wydarzeń w środowisku filmowym. Co ważne, cykl wyświetlanych filmów obejmował produkcje nie tylko znane w Wietnamie i akceptowane przez tamtejszy rząd, ale i te, które powstawały na emigracji, i które w samym Wietnamie były zakazane. Na przestrzeni lat, festiwal wzbogacał się o kinematografie Azji Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej. Jego rosnąca renoma pozwoliła na udział wielu znanych i wybitnych azjatyckich twórców. W tym roku gościem specjalnym będzie reżyserka Ann Hui – jedna z najbardziej wpływowych postaci kina Honkongu. Filmy Ann Hui, które zostaną wyświetlone podczas festiwalu to m.in. „Boat people. Uchodźcy z Wietnamu” z 1982r., „Letni śnieg” z 1995r. oraz najnowszy „Nadejdzie nasz czas” (2017). Festiwal odbędzie się w kinach: Muranów i Kinoteka, a potrwa do 22 listopada. Oprócz cyklu produkcji Ann Hui program obejmuje filmy nagradzane na największych azjatyckich festiwalach, a także cykl awangardowych japońskich filmów erotycznych oraz cykl „Focus: Bhutan”, czyli przegląd filmów z tradycją buddyjską w tle. Jak co roku, odbędzie się także konkurs „Nowe Kino Azji” na najoryginalniejszy film tego sezonu, ilustrujący aktualne problemy społeczno-kulturowe.


Nie trzeba być pasjonatem azjatyckiej estetyki, żeby czerpać przyjemność z udziału w tym festiwalu – wystarczy ciekawość świata i ludzi. Azjatyckie kino oferuje przekrój filmów - swoistych manifestów politycznych i społecznych. Jest to świetne źródło wiedzy o Wschodzie. Zachęcamy wszystkich do odbycia fascynującej podróży po Oriencie. Informacje o biletach znajdziecie na stronie www.piecsmakow.pl oraz w kasach kina Muranów.

Festiwal Filmowy „Pięć Smaków”, 15-22 listopada, Kino Muranów, ul. Gen. Władysława Andersa oraz Kinoteka, Plac Defilad 1, Warszawa