W Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury Ochoty, po raz 16-sty wyłoniono najlepszych artystów polskiej sceny country. Nagrody „Dyliżanse” przyznano w 10 różnych kategoriach m.in. artysty, zespołu i albumu roku. Na gali wystąpili tacy artyści jak: Honky Tonk Brothers, Cashflow oraz Janusz Tytman.

Koncert laureatów, był podsumowaniem XVI Plebiscytu Dyliżanse, prowadzonego od 1998 r. przez periodyk „Dyliżans”, który jako jedyny w Polsce, poświęcony jest muzyce country.

Jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przypadło Januszowi Tytmanowi. Artystą Roku po raz pierwszy w historii plebiscytu został instrumentalista. Janusz Tytman kierował w tym roku wieloma projektami muzycznymi i występował m.in. z Muńkiem Staszczykiem, zespołem Smythe & Tylor oraz Lazy Bones.

Po raz piąty zespołem roku został Honky Tonk Brothers, który o tą nagrodę rywalizował z Drogą na Ostrołękę oraz zespołem PowerGrass. Członkowie grupy nagrodzeni zostali także indywidualnie. Wokalistą roku został Marcin Rybczyński, dla którego była to czwarta nagroda w historii oraz po raz drugi z rzędu instrumentalistą roku został Grzegorza Kopka.
Niepodważalną liderką wśród wokalistek jest Alicja Boncol, dla której był to czternasty Dyliżans. Warto podkreślić ten fenomen, zważywszy na fakt, że ciężko szukać jej następczyni.Nowym wykonawcą roku został zaś poznański zespół Cashflow, dla którego nie było to jedyne wyróżnienie. Poznaniacy otrzymali również nagrodę specjalną Forum Muzyki Country za wykonanie standardu „I’ve been Everywhere”. Zespół występujący od trzech lat na polskiej scenie country szczególnie przypadł do gustu publiczności zebranej na sali.
Piosenką roku została kompozycja Wojciecha Dudkiewicza „Był czas”, którą wykonuje wraz z Pawłem Bączkowskim. Jest to trzeci triumf w tej kategorii lidera zespołu Droga na Ostrołękę. Wykonaniem roku uznano „Na Stawigudzkim Polu” Joanny Gołombiewskiej i Cezarego Makiewicza, zaś wydarzeniem- koncert Rosanne Cash na Pikniku w Mrągowie.

Koncert odbył się dzięki wsparciu Burmistrza Dzielnicy Ochota, Ośrodka Kultury Ochoty oraz Fundacji Country & Folk. Sponsorem nagród był także Burmistrz Miasta Mrągowa.

Daniel Bochen/fot. Bogdan Pilarczyk