Chyba wszystkie dzieci marzą o tym, żeby spotkać sportowca znanego z pierwszych stron gazet. To marzenie spełniło się dla uczniów z LXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Broni Władysława Andersa.

W listopadzie szkołę przy ul. Konwiktorskiej odwiedziła Anita Włodarczyk, rekordzistka świata, multimedalistka, mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata w rzucie młotem oraz zwyciężczyni XVII Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.

Lekkoatletka chętnie dzieliła się z młodzieżą swoimi bogatymi doświadczeniami. Opowiadała też o etapach swojej kariery, o zdobyciu złotego medalu olimpijskiego, który był spełnieniem jej sportowych marzeń, a także o przygotowaniach do przyszłorocznych Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata w 2019 roku i kolejnych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w 2020 roku Tokio.

Młocistka znalazła się także w ogniu pytań. Dziewczęta i chłopcy chcieli wiedzieć: w jaki sposób pani Anita przygotowuje się do najważniejszych startów, czy ma jakiś „rytuał przedstartowy”, jaki sukces uważa za swoje największe osiągnięcie oraz co do jej życia wniósł sport i czy warto być sportowcem. Licealiści mieli też niepowtarzalną okazję potrenować z mistrzynią podczas siatkarskiej konkurencji.

Młodzież skorzystała również z faktu, że w spotkaniu uczestniczyła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy i zapytali ją o pomysły stołecznego ratusza na rozwój sportu młodzieżowego. Pani wiceprezydent opowiedziała o kierunkach działań miasta wspierających współzawodnictwo młodych warszawiaków. Mówiła też o zaplanowanych inwestycjach sportowych. -Chcemy by stołeczni sportowcy mieli jak najlepsze warunki do uprawiania wszystkich dyscyplin. W tym celu przygotowujemy dla nich infrastrukturę, ale nie tylko. Poprzez programy sportowe chcemy docierać do jak najszerszej grupy dzieci i młodzieży. Dofinansowujemy blisko 50 dyscyplin sportowych i zachęcam Was, abyście z tego korzystali – mówiła Renata Kaznowska. Na koniec pogratulowała uczniom dotychczasowych sukcesów i zapewniła, że trzyma kciuki za kolejne. Jednocześnie, życzyła wszystkim dobrej zabawy i prawdziwych przyjaźni w drodze do sportowej kariery.

Szczęściarze z Andersa dostali też zdjęcia z autografem młociarki, która na zakończenie spotkania zapozowała razem z nimi do pamiątkowego zdjęcia.

Przypominamy, że Szkoła przy ul. Konwiktorskiej powstała w 1960 roku, od 1978 roku jest szkołą sportową, a od 1987 - szkołą mistrzostwa sportowego. W 1991 roku LXII Liceum Ogólnokształcące przyjęło imię generała Władysława Andersa. Obecnie szkolenie sportowe obejmuje następujące dyscypliny: pływanie, koszykówkę męską i żeńską, siatkówkę, lekkoatletykę, piłkę nożną, piłkę ręczną dziewcząt i wiele dyscyplin indywidualnych. Uczniowie trenują pod okiem doświadczonych trenerów - wielu z nich to trenerzy kadry narodowej.

Wśród absolwentów szkoły przy ul. Konwiktorskiej znajduje się 22 mistrzów olimpijskich - mistrzów świata i Europy. Najsławniejszymi wychowankami są m.in.: Robert Lewandowski, Paweł Zagumny, Jakub Przygoński, Bartosz Kizierowski, Mateusz Kusznierewicz i Zofia Klepacka.

ML/Fot.R.Motyl