Warszawa od kilku lat znajduje się w czołówce najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Nic dziwnego, że mieszkańcy stolicy coraz częściej zamieniają swoje cztery kółka na dwa lub korzystają z komunikacji zbiorowej.

Najbardziej rowerowe ulice i najbardziej rowerowy most

Na postawie danych z aplikacji mobilnej „Kręć Kilometry” powstała mapa cieplna, która zdradza, że Warszawiacy to ludzie coraz częściej dojeżdżający do pracy na dwóch kółkach. Świadczą o tym najpopularniejsze trasy rowerowe i godziny, w których rowerzyści są najbardziej aktywni. Sieć rowerowa w stolicy liczy obecnie 467 km – w tym 375 km dróg dla rowerów i 57 km ciągów pieszo-rowerowych. Jednak najchętniej uczęszczane są trasy dojazdowe do biurowców zlokalizowanych w centrum i na Służewcu, czyli ciągi ulic Aleje Ujazdowskie, Belwederska i Sobieskiego, a także aleja Prymasa Tysiąclecia, ulice Bitwy Warszawskiej 1920 i Banacha. Najbardziej rowerowa trasa, czyli Dolina Służewiecka, aleja Sikorskiego i dalej aleja Becka kończy się najbardziej rowerową przeprawą przez Wisłę, czyli mostem Siekierkowskim. Wielu rowerzystów spotkać można też w ciągu ulic 17 Stycznia i Cybernetyki, ale również na alei Krakowskiej, na ulicy Racławickiej oraz Wołoskiej, Domaniewskiej czy Puławskiej.

Najbardziej rowerowe dni i godziny

Najchętniej wsiadamy na rower w środku tygodnia, a nie jak mogłyby się wydawać w weekend. Najbardziej rowerowym dniem jest środa, która nieznacznie wyprzedza czwartek.

Dane z naszej aplikacji pokazują, że naprawdę wielu Warszawiaków systematycznie kręci kilometry łącząc przyjemne z pożytecznym – radość z jazdy na dwóch kółkach z dojazdem do miejsca pracy. Świadczą o tym też godziny aktywności rowerzystów. Najbardziej rowerowy moment poranka to zdecydowanie godzina 7. Po południu w statystykach królują godziny 16 i 17 - mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

Oryginalne, pomarańczowe parkingi dla dwóch kółek postawione przez Fundację można spotkać w znanej w Warszawie przestrzeni wydarzeń kulturalnych Hocki Klocki na Bulwarze Flotylli Wiślanej oraz Strefie Rekreacyjnej Aktywna Warszawa na placu Defilad 1 przy Pałacu Kultury i Nauki. W bezpieczny i pewny sposób rowery zostawić można też pod adresem: Temat Rzeka na Wybrzeżu Szczecińskim numer 1. W każdym z tych miejsc, do ostatniego dnia września, na rowerzystów czeka 5 stojaków, czyli po 10 miejsc parkingowych.

Rowerem po Warszawie

Jak wynika z danych bezpłatnej aplikacji „Kręć Kilometry”, warszawscy rowerzyści pokonują jednorazowo dystans pomiędzy 4 a 8 kilometrów. Natomiast najczęściej wybieranym środkiem transportu jest rower górski.