Obchody tej okrągłej rocznicy zapowiadają się niezwykle ciekawie. Co miesiąc zwiedzający poznają historię innego podopiecznego ogrodu zoologicznego, zobaczą także ciekawą wystawę na terenie zoo i w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został otwarty w 1928 roku. Miał wówczas powierzchnię 12 ha i posiadał ok. 500 okazów zwierząt. Dziś zajmuje trzykrotnie większy teren, a gatunki które tam zamieszkują trudno zliczyć. Od 90 lat zoo nieustannie się rozwija i uchodzi za najciekawsze miejsce w stolicy.

-Ogród zoologiczny jest częścią Warszawy, a jego dziewięćdziesięcioletnia historia nierozerwalnie łączy się z losami naszego miasta. Były w niej zarówno zdarzenie niezwykle radosne i wzruszające, ale także przejmujące i tragiczne. W tym czasie zmieniła się nie tylko powierzchnia i wygląd ogrodu, ale także ludzie, którzy tu pracowali. Stale łączy ich jednak jedno – pasja. Dziękuję za to wyjątkowe zaangażowanie wszystkim budującym, wspierającym i pracującym w warszawskim ogrodzie zoologicznym – mówiła podczas konferencji zapowiadającej jubileusz Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.

Zoo oprócz tego, że daje ludziom rozrywkę, pełni też bardzo ważną rolę – chroni gatunki roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem i nieustannie apeluje o pomoc w ratowaniu środowiska naturalnego. Jubileuszowe obchody pragnie powiązać więc z uświadamianiem i edukacją.

Każdego miesiąca tego roku, zoo będzie miało swojego bohatera. W marcu będzie to Jamir – irbis śnieżny, z kolei w kwietniu poznamy historię wróbla Ćwirka, który przybliży rolę Ptasiego Azylu i Ośrodka CITES. Za niecały miesiąc ruszy także wyjątkowa wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi, a jej najciekawszym punktem będzie obraz namalowany przez samą szympansicę Lucy. Dzieło jest ponoć niezwykle ekspresyjne i udowadnia niewątpliwy talent tej podopiecznej ogrodu. Wystawa przybliży niezwykłe historie, które naprawdę zdarzyły się w warszawskim zoo. Zostanie otwarta 18 kwietnia, a potrwa aż do 17 września.

Wzdłuż płotu ogrodu od strony ul. Ratuszowej zawisną zdjęcia z lat 30. i 40. działalności zoo. Oprócz tego w ciągu roku zorganizowane zostanie mnóstwo spacerów dydaktycznych, atrakcji dla dzieci i konkursów. Niedługo zostanie także wydana szczególna książka ukazująca historię podopiecznych warszawskiego ogrodu, m.in. miłości Patricka i Kimberley, której owocem jest szympans Frodo.

Śledźcie wydarzenia zorganizowane przez warszawskie zoo w tym roku i nie zapominajcie o wspieraniu akcji charytatywnych na rzecz zwierząt!

fot. Marzena Lech