Rusza kolejna akcja bezpłatnego czipowania psów i kotów. Osoby, które mieszkają na terenie Warszawy, mogą skorzystać z możliwości elektronicznego oznakowania swoich zwierząt w jednej z kilkudziesięciu lecznic weterynaryjnych - bez względu na dzielnicę zamieszkania.

To już kolejny rok, kiedy warszawiacy mogą skorzystać z akcji bezpłatnego czipowania czworonogów. W minionym roku elektronicznie oznakowano łącznie 6444 psów i kotów, a od początku akcji (w 2007 roku) ponad 83 000 czworonogów.

 Warunki skorzystania z bezpłatnego oznakowania psa/kota:

  • wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez właściciela/organizację pozarządową/inny podmiot wniosku o wykonanie elektronicznego oznakowania psa/kota. Formularze dostępne są w zakładach leczniczych,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie książeczki zdrowia psa/kota, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia,
  • ukończone przez zwierzę 12 tygodni życia,
  • dodatkowo w przypadku psów – okazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie.

 Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza jeden egzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal (www.safe-animal.eu) w terminie do 14 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.

Wykaz lecznic w których odbywa się bezpłatne czipowanie psów i kotów z terenu m.st. Warszawy w 2016 roku znajduje się w załączniku.

 Akcja prowadzona jest przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy do 15 grudnia 2016 r. lub do wyczerpania środków finansowych, w ramach realizacji Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2016 roku.

 przyg. Marta Pawelec/UM