Do lutego 2019 roku ma powstać nowy odcinek nadwiślańskiej promenady między ul. Tamka a Mostem Świętokrzyskim. Prace wymagają zmiany organizacji ruchu – nie będzie dojścia do pomnika Syrenki. Jest to kolejny etap modernizacji ciągu bulwarów od Mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego.

Budową dwustumetrowego odcinka promenady zajęła się firma Skanska. Jak zapowiedziała, prace nad deptakiem potrwają do końca stycznia przyszłego roku, a utrudnienia w obrębie pomnika Warszawskiej Syrenki – trzy miesiące.

4 kwietnia wyłączono z ruchu ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż Wisły na wysokości bulwarów i Syrenki. Cały czas jednak można korzystać z chodników wzdłuż ul. Tamka na most Świętokrzyski, która dodatkowo została poszerzona. Bez zmian pozostał przystanek autobusowy na wjeździe na most. Niemożliwe będzie jednak dojście do pomnika Syrenki, wokół której skupiają się najważniejsze prace remontowe.


Mieszkańcy Warszawy od dawna marzą o pięknych bulwarach nad Wisłą, które byłyby miejscem relaksu i zabawy w okresie wiosenno-letnim. Ku ich uciesze, w 2017 roku światło dzienne ujrzał projekt zagospodarowania nabrzeża od Mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego. Jego wykonawca, firma WXCA, biorąc pod uwagę wskazówki władz stolicy i potrzeby mieszkańców, połączyła użytkowość z niebanalną estetyką. Stworzyła coś na kształt nadwiślańskiego ogrodu, nie izolującego się jednak od miejskiej strefy. Na bulwarach powstać mają skwery, kaskadowe tarasy, zazielenione altany, fontanny i szereg obiektów przeznaczonych do komercyjnego użytku.

Promenada w okolicach Tamka i Mostu Świętokrzyskiego to tylko fragment wielkiego nadwiślańskiego projektu, w jaki inwestuje miasto. Jest jednak dużym krokiem w stronę ożywienia Dzielnicy Wisła i z pewnością zadowoli mieszkańców, a także turystów.

fot. WXCA