Pięć dzielnic Warszawy zyskało nowe miejsca integracji – naturalne ogrody do zabawy. Mieszkańcy współtworzyli je wspólnie z artystami na pobliskich skwerach. Takich miejsc będzie więcej!

Projekt grupy Jak Działa Miasto – „Ogrody do zabawy” ruszył w czerwcu tego roku. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu poprzez utworzenie na terenie stolicy miejsc do zabawy z wykorzystaniem naturalnych surowców, takich jak kamienie, kora czy wiklina.

Warszawiacy przez blisko miesiąc zgłaszali pomysły na lokalizacje ogródków, deklarując przy tym, że przyłączą się do współtworzenia miejsc. Przez kolejny miesiąc, wspólnie z artystami budowali place zabaw. Tworzyli szałasy, gniazda sensoryczne i tory przeszkód. Ogródki powstały w Parku Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat (Śródmieście), na Skwerze Kaliny (Żoliborz), na terenie przy ul. Kępnej i Zamoyskiego (Praga-Północ), w okolicach ul. Polnej Róży przy STP Metra Warszawskiego (Ursynów) oraz przy ul. Jugosłowiańskiej 17 (Praga-Południe).


Do projektu zgłoszono w sumie 150 lokalizacji. W okresie wakacyjnym możliwa była realizacja jedynie pięciu ogródków. Zarząd Zieleni m.st. zapowiada jednak, że naturalnych placów zabaw jeszcze przybędzie, a jego dyrektor Marek Piwowarki podkreśla: - Do tworzenia tych wyjątkowych miejsc mogą się dołączyć wszyscy – rodziny z dziećmi, młodzież i seniorzy.

Ogrody będą działać w sezonie letnio-jesiennym. Będą się w nich regularnie odbywać kreatywne zajęcia dla najmłodszych prowadzone przez przyrodników i etnologów. Nie zabraknie ciekawych zabaw i atrakcji. „Naturalne (nie)place zabaw, są alternatywą dla standardowych miejsc zabawy w mieście. Oferują one mniej oczywiste aktywności, stawiając na odkrywanie środowiska naturalnego poprzez zabawę, eksperymentowanie i przygodę. Dzieci w takim otoczeniu, mogą się co prawda bardziej ubrudzić, ale stają się bardziej kreatywne i ciekawe świata. Takie miejsca są także bardziej ekologiczne, a może nawet bardziej estetyczne od klasycznych, często zbyt kolorowych placów zabaw.” - piszą na swojej stronie pomysłodawcy akcji z grupy Jak Działa Miasto.

MK/fot. UM Warszawa