Dzielnica Rembertów otrzymała dodatkowe środki w kwocie 5,2 mln złotych na budowę Centrum Lokalnego „Chruściela”. Miejsce ma powstać do 2020 roku.

Mieszkańcy Rembertowa od dawna narzekają, że w ich dzielnicy brakuje czegoś na kształt centrum życia społecznego. Plan powstania takiego miejsca bardzo przypadł im do gustu. Spodobała się też lokalizacja. Centrum powstać ma przy ul. Gawędziarzy i al. gen. A. Chruściela, w obrębie Urzędu Dzielnicy Rembertów, blisko miejsca przesiadkowego (przystanku autobusowego al. Chruściela). Obecnie, znaczną część placu przy urzędzie zajmuje parking samochodowy, co nie wpływa korzystnie na jego wizualną stronę. Projekt nowego centrum przewiduje duże zmiany. Jego najważniejszym założeniem jest wielofunkcyjność miejsca. Centrum ma być obszarem handlowym, kulturalnym i rekreacyjnym. Z konsultacji społecznych przeprowadzonych w 2016 roku wynika, że mieszkańcom najbardziej zależy na jego funkcji wypoczynkowej i rozrywkowej. Ważna jest też strona wizualna – teren ma być zazieleniony i ubogacony w małe rzeźby nawiązujące do wojskowej historii dzielnicy. Miejsce ma przyciągać ludzi w każdym wieku i budować wspólnotę lokalną.

Jak już dziś wiadomo, centrum będzie podzielone na trzy strefy: plac centralny, skwer miejski oraz strefę rekreacji. Na głównym placu stanie pawilon o proponowanej funkcji małej gastronomii, pawilon z toaletą publiczną, powstanie także miejsce pamięci o dawnej synagodze. Z kolei dotychczasowy parking zamieni się w parking podziemny. Skwer będzie bezpośrednio związany z Urzędem Dzielnicy i jego funkcją, ograniczony płn. – wsch. ścianą budynku, krawędzią al. Chruściela, projektowanym ciągiem pieszo – rowerowym oraz zadaszeniem – bramą ustawioną wzdłuż linii wyznaczonej przez płaszczyznę tylnej fasady gmachu urzędu. W strefie rekreacji znajdzie się plac zabaw, miejsce na gry stolikowe – z myślą o seniorach, fontanna, stojaki na rowery, a także ściana z kaskadą wodną uruchamiana w lato. Wszędzie przewidziane jest oświetlenie i mała architektura. Projekt powstał z myślą o całej społeczności. To, co powstanie przy al. Chruściela sprzyjać będzie osobom starszym, rowerzystom, kierowcom, matkom z dziećmi i reszcie mieszkańców. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowym centrum będzie można cieszyć się już za niecałe trzy lata.

fot.: UD Rembertów