W poniedziałek, 11 marca, jedna z najbardziej znanych atrakcji Stolicy – warszawskie ZOO, obchodziło swoje 91 urodziny. To również data Dnia Misji Ogrodów Zoologicznych.

Placówka opiekuje się 49 gatunkami zagrożonych zwierząt, to tu zdobywają wiedzę i umiejętności weterynarze, tutaj też – starsi i młodsi mogą podziwiać niezwykłych przedstawicieli fauny z całego świata.

Rokrocznie warszawski ogród zoologiczny odwiedza 700 tysięcy gości. To zarówno warszawiacy, jak i przyjezdni. Tu mogą poznawać fascynujący świat zwierząt, uczyć się dbania o przyrodę i środowisko.

-Jednak to nie tylko miejsce rozrywki. Właśnie tutaj dzieci i dorośli przypominają sobie, jak ważna jest ochrona środowiska. Warsztaty edukacyjne, hodowla zagrożonych gatunków i międzynarodowa współpraca z innymi ogrodami zoologicznymi pomagają ratować nasz ekosystem – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Na terenie ponad 40 hektarów żyje 12 000 zwierząt z 570 gatunków. W tym 49 zagrożonych wyginięciem. Spośród nich – kilka to zwierzęta żyjące w Polsce, jak np. wydry, niedźwiedzie brunatne, czy bociany, jak i liczne okazy egzotyczne – słonie afrykańskie, żyrafy Rothschilda, nosorożce indyjskie, gibony, różne gatunki ptaków, gadów i tropikalnych ryb.

Wspomniany Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych to również przypomnienie, iż proces ochrony przyrody, a w tym konkretnym przypadku – zwierząt – jest długotrwały, żmudny i wymaga połączenia sił, przez różne placówki i organizacje na całym świecie. To wspólne programy weterynaryjne, hodowlane i inne, również we współpracy z placówkami badawczymi i uczelniami.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) oraz Euroazjatyckiego Regionalnego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EARAZA). Dzięki temu mieszkające w stolicy zwierzęta zasilają bank żywych genów, z pomocą których ratowane są dzikie populacje ssaków ptaków, gadów, płazów, ryb czy owadów.

UM Warszawy / opr. Craig