Zima za pasem, na drogach pojawiły się pierwsze utrudnienia związane z opadami śniegu i oblodzeniami. Dowiedzcie się, kto odpowiedzialny jest za oczyszczanie stolicy i gdzie zgłaszać ewentualne problemy.

Za odśnieżanie miasta odpowiadają: Zarząd Oczyszczania Miasta, urzędy dzielnic, PKP PLK oraz właściciele nieruchomości i administratorzy osiedli. Warto także pamiętać, aby zadbać o „własne podwórko”.

ZOM działa w obrębie dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Zajmuje się odśnieżaniem ulic, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Musi zadbać także o przejścia dla pieszych na skrzyżowaniach głównych ulic, wejścia do stacji metra, kładki, mosty i parkingi w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Do roli ZOM-u należy także zapobieganie oblodzeniom w obrębie przystanków, pętli autobusowych i tramwajowych.

W wypadku nieodśnieżonych peronów, należy zgłaszać się do PKP Polskich Linii Kolejowych, dbających o całą infrastrukturę kolejową.

Do zadań Urzędów Dzielnic należy oczyszczanie chodników oraz płatnych, niestrzeżonych miejsc parkingowych wzdłuż dróg gminnych, a także posypywanie ulic mieszanką piasku i soli. Część ulic w Dzielnicy Śródmieście, w tym Stare Miasto, sprzątane jest na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych, natomiast alejki w wielu parkach oczyszczane są na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Właściciele nieruchomości powinni usuwać śnieg błoto i lód z chodników położonych wzdłuż budynku i w razie konieczności posypywać je piaskiem. Powinni też odśnieżać dachy i usuwać zwisające sople. Ważne jest to, aby nie składowali oni śniegu i nie używali soli zbyt blisko drzew, gdyż jest to dla roślin szkodliwe.

fot. pixabay