Dziś kradzież pieniędzy to już nie tylko wyciągnięcie gotówki z portfela. Ofiarą złodzieja można paść także przez utratę naszych danych osobowych.

Grudzień to miesiąc nie tylko większej aktywności zakupowej, ale złodziejskiej. Pochłonięci zakupowymi emocjami nie zawsze zwracamy uwagę na to, co się dzieje wokół nas. W takich okolicznościach łatwo można zostać ofiarą kradzieży, zarówno gotówki, jak i tożsamości.
O ile ryzyko utraty gotówki jest zagrożeniem, a dzięki temu nasza świadomość takiego czynu jest relatywnie duża, o tyle kradzież tożsamości jest zjawiskiem dość nowym. Mówiąc najprościej polega na wykorzystaniu naszych danych osobowych np. do wyłudzenia kredytu, pożyczki, czy zakupów na raty. Można się jednak tego ustrzec.


Sposób na grudniowe zakupy
W czasie przedświątecznych zakupów często przebywamy w zatłoczonych miejscach. Podróżując środkami komunikacji publicznej, na bazarze czy w centrum handlowego lepiej nie mieć przy sobie całego portfela z dokumentami, kartami kredytowymi i gotówką. Wystarczy, jeśli zabierzemy tylko dowód osobisty, jedną kartę kredytową i niewielką kwotę pieniędzy.
Na ile to możliwe, nie trzymajmy portfela i dokumentów w torebce, skąd bardzo łatwo je ukraść. Najlepiej umieścić je w przedniej kieszeni żakietu czy marynarki.
Pamiętajmy też o tym, żeby nie podawać swoich danych osobowych podmiotom, do których nie mamy całkowitego zaufania. Już same personalia, numer dowodu osobistego oraz PESEL mogą wystarczyć, żeby nieuczciwa osoba zaciągnęła na nasze dane internetową pożyczkę.
Mimo zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa nadal jednak nie mamy pewności, że nasze dane czy wręcz dokumenty nie dostaną się w niepowołane ręce. Jak zatem dodatkowo zabezpieczyć się przed ryzykiem konieczności spłaty „cudzych” pożyczek czy kredytów? Najprościej i najbezpieczniej skorzystać z dwóch narzędzi udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej.


Alert BIK - sygnał ostrzegawczy
Usługa Alert BIKdziała jak sygnał ostrzegawczy. Jeśli system BIK zarejestruje zapytanie o naszą historię kredytową, otrzymamy natychmiast informację o tym w postaci sms-a i maila. Jeśli więc sami nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nie poręczaliśmy kredytu ani nie kupowaliśmy niczego na raty, może się okazać, że właśnie ktoś ukradł naszą tożsamość i chce z niej zrobić użytek. Dzięki Alertowi można szybko i skutecznie zareagować chroniąc się przed konsekwencjami bolesnymi dla naszego portfela i nerwów.


Drugim narzędziem dostępnym na stronie www.bik.pl, które może zwiększyć nasze bezpieczeństwo finansowe, jest możliwość szybkiego zastrzegania dowodu osobistego tylko jednym kliknięciem. Informacja o zastrzeżeniu dowodu zostaje przekazana online do Systemu Dokumenty Zastrzeżone prowadzonego przez Związek Banków Polskich, a nasz dokument zostaje wyłączony z obiegu. Korzystające z tego systemu banki, operatorzy telefonii komórkowej i placówki poczty w Polsce otrzymają informację o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut.


Twoje konto na www.bik.pl
Żeby korzystać z narzędzi Biura Informacji Kredytowej wystarczy założyć bezpłatne konto na stronie www.bik.ploraz i w zależności od potrzeb, aktywować usługę Alerty BIK, a w przypadku kradzieży bądź zagubienia dowodu zastrzec go niezwłocznie online.
Grudzień to także czas, w którym wyjątkowo chętnie korzystamy z róznych kredytów i pożyczek. Podstawą dla banków do wyliczania zdolności kredytowej i określania warunków umowy jest wiarygodność finansowa każdego z nas. Jak zatem ją kształtować, jakie czynniki mają na nią wpływ i jak nie popełniać błędów, które pogorszą naszą sytuację w negocjacjach z bankiem? Również w tym zakresie można skorzystać z pomocy BIK i zalogować się na z platformie edukacyjnej ScoreHunter. Na stronie www.scorehunter.pl znajdziemy wszystkie informacje dotyczące budowania własnej wiarygodności finansowej, a także przypomnimy sobie porady, jak chronić własne dane osobowe, zastrzec zgubiony dowód i uniknąć konsekwencji wyłudzenia kredytu na naszą tożsamość.