Dawno już minęły czasy gdy małe, studyjne kina świeciły pustkami. Teraz, wręcz w dobrym tonie jest tam bywać. My wiemy, które zdaniem internautów ze Stolicy jest ich ulubionym!

Właśnie zostały ogłoszone wyniki plebiscytu na Najlepsze kino 2017 roku w Warszawie, organizowanego przez portal www.warszawiaki.com.pl. Czym właściwie są wspomniane "Warszawiaki"? To organizowany od 2014 roku ranking, którego celem jest wybór m.in.: najlepszych lokali i instytucji kulturalno-rozrywkowych oraz wydarzeń roku w Stolicy. Laureaci nagród wyłaniani są aż w czternastu kategoriach. Jedną z nich jest własnie "Najlepsze kino 2017 roku", za które aż 35 procent głosujących internautów uznało Kinokawiarnię Stacja Falenica, oddaloną od centrum Warszawy o ok. 18 kilometrów. Równie lubiane jest Kino Elektronik (29 proc.) i Kino Praha (8 proc.).

Odległość ta, nie straszna jest miłośnikom kinematografii i spotkań kulturalnych wszelkiego rodzaju, które są tu organizowane. -Nie znoszę multipleksów, w których jest głośno i pełno ludzi. Dlatego gdy mam ochotę obejrzeć ciekawy film wsiadam w SKM-kę i za pół godziny jestem w Kinokawiarni, którą po prostu uwielbiam - mówi mieszkająca na Ochocie pani Dorota. Z naszych obserwacji wynika, że jej podobnych osób jest więcej i trudno się dziwić, bo falenickie kino, to naprawdę fajne miejsce! W dawnych pomieszczeniach dworca kolejowego znajduje się kameralna sala kinowa nazywana przez bywalców "Małym Szpakiem", gdzie znajdziemy dwadzieścia foteli i obejrzymy ciekawe, studyjne filmy artystyczne. Jak zdradza właściciel - Arek Jaskólski, w każdą środę o godzinie 12:00 odbywają się tu również specjalne seanse dla mam, a raz w miesiącu organizowane są rodzinne pokazy oraz spotkania z książką dla dzieci i młodzieży. Coraz częściej organizowane są także pokazy przedpremierowe filmów i koncerty. Coś dla siebie znajdą tu też przyszli dziennikarze – wspólnie z grupą Cogito dzieci i młodzież mogą wziąć udział w projekcie pt.: "Redakcja", w którym redagowane jest pismo "Dzieciaki Rządzą".

Ciekawym miejscem jest również znajdująca się na piętrze tzw. "Wieża Sztuki", do której wchodzi się korytarzem przy starych, ceglanych murach, po oryginalnych, drewnianych schodach pochodzących jeszcze z początku istnienia stacji kolejowej. Obecnie, organizowane są tu warsztaty artystyczne i spotkania towarzyskie, a w przyszłości będą też wystawy.

Poza doznaniami artystycznymi, znajdziemy tu także strawę dla ciała, bo obok sali kinowej, w pomieszczeniach dawnego baru dworcowego znajduje się też kawiarnia, serwująca zimne przekąski, świetną kawę i równie szlachetną herbatę!

ML/fot. Arch. Kinokawiarnia Stacja Falenica