Jak często dzwonisz po kominiarza? Raz w roku? A może rzadziej? W takim przypadku licz się z konsekwencjami. Brudny komin grozi karą. Może czas coś zmienić i zaprosić go na przegląd?

Sezon grzewczy zaczyna się już jesienią. Zamawiasz węgiel, drewno, a może palisz wszystkim co niepotrzebne? Niestety możesz narazić się na niebezpieczeństwo. Przez nieodpowiednie używanie rzeczy do palenia sprawiasz, że w kominie osadza się dużo sadzy. Co wtedy robisz? Dzwonisz po kominiarza lub samodzielnie czyścisz komin. Zobacz jak najlepiej wykonać tą czynność.

Każdy komin produkuje dym- wszystkie powodują smog

Czyszczenie komina- jak to zrobić?

Przed sezonem grzewczym trzeba co najmniej raz w roku sprawdzić stan komina.
Możesz poprosić o wykonanie tej usługi profesjonalnego kominiarza, lub wykonać ją samodzielnie. Zarówno Twoja praca jak i kominiarza musi wyglądać tak samo.

Przygotowanie sprzętu.

Do prawidłowego wyczyszczenia komina będziesz potrzebować lin zabezpieczających, aby zadbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo.

Do czyszczenia komina potrzebujesz głównie 3 elementów:

 • szczotka kominiarska- powinna być dostosowana do rozmiaru komina. Materiał, z jakiego wykonana została jest równie ważny jak jej kształt:

 • z tworzywa sztucznego- do kominów ze stali kwasoodpornej.

 • druciana- do murowanych konstrukcji oraz przewodów ze stali żaroodpornej.

 • kilkunastometrowa stalowa linka- przywiązana z jednej strony do masztu anteny, a na drugim końcu mocujemy szczotkę z kulą kominiarską.

 • kula kominiarska- obciążnik do szczotki


Widzisz kominiarza? Złap się za guzik. Może przyniesie szczęście

Czyszczenie komina krok po kroku.

 • Przed wejściem na dach należy przygotować kotłownię. Należy rozłożyć folię malarską wokół kotła, aby zapobiec zabrudzeniu podłogi. Palenisko musi być wygaszone, aby dym nie przeszkadzał w czyszczeniu komina. Trzeba także odłączyć rurę łączącą komin z kominkiem lub piecem, a dziurę po rurze trzeba dobrze zabezpieczyć przed niepotrzebnym wydobywaniu się sadzy. Konieczne jest także zamknięcie wszystkich otworów i klap.

 • Po wejściu na dach trzeba przypiąć się linami zabezpieczającymi, by uniknąć upadku z dachu. Przed przystąpieniem do komina należy sprawdzić czy w kominie i przewodach wentylacyjnych nie znajduje się nic niepożądanego np. ptasie gniazdo.

 • Kolejnym krokiem jest rozwinięcie linki i opuszczanie jej w środek komina- oczywiście ze szczotką i obciążnikiem. Może zdarzyć się tak, że szczotka zatnie się. Trzeba unieść ją odrobinę w górę i puścić z rozpędu. Jeśli takie działanie nie przyniosło skutku trzeba wyjąć szczotkę i przyciąć tak, aby pokonała istniejące utrudnienie w kominie.

 • Jeśli szczotka dotarła do samego dołu komina trzeba go kilkakrotnie przeczyścić na całej długości. Pozwoli to na dokładne wyczyszczenie go z sadzy. Jeśli w kanałach wentylacyjnych nie widać unoszącej się sadzy oznacza to, że wykonaliśmy dobrą robotę.
  - Jeśli jednak zauważyłeś w kominie coś niepokojącego, lub nie udało Ci się wyczyścić go dokładnie należy wezwać fachowca- kominiarza.

 • Teraz należy zejść do kotłowni, aby opróżnić wyczystkę. Należy to wykonać bardzo ostrożnie, aby sadza z komina nie wysypywała się przed palenisko powodując wiele pyłu, który może spowodować nawet uduszenie się. Warto też pamiętać o tym, by dla własnego bezpieczeństwa założyć maseczkę.

 • Po wybraniu całej sadzy z wyczystki warto użyć lusterka wkładając rękę do środka. Pozwoli to Nam na sprawdzenie drożności komina. Jeśli zauważymy jakieś osady na kominie użyjmy drutu, aby wyczyścić komin od dołu.

 • Po opróżnieniu wyczystki z sadzy musimy wyszczotkować komin jeszcze raz co pozwoli na usunięcie pozostałości w kominie.

 • Sprzątanie kotłowni to ostatni etap czyszczenia komina. Wysypujemy resztki sadzy z wyczystki. Warto też przeczyścić rurę łączącą komin z piecem. Można do tego użyć odkurzacza przemysłowego lub warsztatowego.

Komin wyczyszczony, wyczystka opróżniona, kotłownia czysta. Na jakiś czas mamy z tym spokój.

Czyszczenie komina- koszt

Każdy powinien co najmniej raz w roku skorzystać z usług kominiarza.

Kompleksowe sprawdzenie szczelności instalacji gazowej, przewodów kominowych i ich wyczyszczenie wiąże się z kosztem około 200-250 zł.

Czyszczenie komina to koszt około 100-150 zł. w zależności od wysokości komina.

Jeśli nie masz pewności czy sam zrobisz to dobrze, albo masz lęk wysokości i wielkim trudem dla Ciebie będzie wejście na dach zadzwoń po zawodowca, który świadczy usługi już do wielu lat.

Płonący dom- takie mogą być skutki nie dbania o czystość komina

Ile razy w roku czyścić komin? Jakie kary za jej brak?

Aktualna ustawa, która weszła w życie kilka lat temu głosi, że każdy komin powinien być sprawdzany co najmniej raz w roku. Po przeprowadzeniu takiej kontroli każdy kominiarz powinien wystawić Nam protokół pokontrolny. Dzięki temu, w razie pożaru mamy dokument potwierdzający wykonane przez niego prace. Pomoże Nam to w ubieganiu się o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.

Jeśli jednak nie przeprowadzimy corocznej kontroli możemy zostać obciążeni karą grzywny nawet w kwocie 500 zł. oraz otrzymać nakaz niezwłocznego wykonania przeglądu i czyszczenia komina.

Pamiętajmy o tym, by zajrzeć do komina chociaż raz w roku. Umówmy się z kominiarzem na wizytę i oszczędźmy sobie niepotrzebnych kłopotów. Zadbajmy tym samym o własne zdrowie i domowy budżet.

Artykuł powstał we współpracy z kominiarzem Jakubem Małmygą z Warszawy