Tłumy Warszawiaków witały na lotnisku Chopina brytyjską parę książęcą, która przybyła do Polski wraz ze swoimi dziećmi – 4-letnim Georgem i 2-letnią Charlotte.

Księżna Kate i książę William wylądowali w Stolicy w poniedziałek, 17 lipca ok. godz. 13:30. Pół godziny później dostojni goście przybyli do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Po ciepłym powitaniu, para prezydencka zaprosiła ich na krótki spacer po ogrodach Pałacu Prezydenckiego, a następnie wszyscy zasiedli do nieco późnego śniadania wydanego na część pary książęcej.

Nie zabrakło też spotkania z warszawiakami, którzy przywitali Kate i Williama owacjami, piskami i krzykami. Były też łzy szczęścia i wyznania miłosne skierowane do książęcej pary. Kolejnym punktem programu było przejście do kościoła seminaryjnego i wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie przyszły następca brytyjskiego tronu wraz z małżonką spotkali się m.in: z powstańcami i z zaciekawieniem obejrzeli placówkę.

Para książęca odwiedziła także inkubator przedsiębiorczości w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie swoje centra mają firmy technologiczne i start upy.

Podczas wizyty w Warszawie, William i Kate oraz czteroletni George i dwuletnia Charlotte zamieszkali w Belwederze, który przygotowano specjalnie dla małych książąt. Do dyspozycji maluchów były więc drewniane zabawki m.in: samolot, wózek dla lalek i małe tipi. W ogrodach Belwederu nie zabrakło też zjeżdżalni – o czym informowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

Ostatnim punktem programu tego dnia było przyjęcie w Łazienkach Królewskich wydane na część królowej brytyjskiej Elżbiety II z okazji jej 91 urodzin. Wnuk monarchini wygłosił na nim przemówienie będące jego jedynym publicznym wystąpieniem podczas wizyty w Polsce. Co ciekawe, słynąca z doskonałego gustu księżna Katarzyna wystąpiła na przyjęciu ubrana w kreację zaprojektowaną przez polską projektantkę – Gosię Baczyńską, która nie miała zbyt wiele czasu na stworzenie sukni, bo bliscy współpracownicy książęcej pary zgłosili się do niej z prośbą o zaproponowanie czegoś dla eleganckiej i stylowej księżnej Cambridge pod koniec czerwca. Baczyńska poradziła sobie jednak znakomicie. Jak czytamy na portalu internetowym Polki.pl: -koktajlowa sukienka z czarnymi lamówkami i botanicznym wykończeniem na wysokości talii została stworzona specjalnie dla niej (Kate – przyp. red). Do tej skromnej, eleganckiej, a zarazem wytwornej sukienki Kate dobrała czarne szpilki zapinane wokół kostki, pudełkową torebkę i perłową biżuterię, którą już kiedyś miała na sobie.

We wtorek, 18 lipca książęca para udała się na Pomorze, gdzie odwiedziła m.in.: obóz koncentracyjny Stutthof i spotkała się z byłym prezydentem Polski – Lechem Wałęsą. Podczas wyprawy do Gdańska, książęcej parze nie towarzyszyły pociechy. George i Charlotte zostali w Stolicy pod opieką pracowników brytyjskiej ambasady.

Wizyta młodych Windsorów w Polsce zakończyła się w środę, 19 lipca. Z Polski Kate i William udali się do Berlina na spotkanie z Angelą Merkel.

ML/fot.KSP