Już niedługo rozpocznie się wyczekiwany przez Prażan festiwal Otwarta Ząbkowska z inicjatywy Teatru Powszechnego, czyli cykl weekendowych koncertów, warsztatów i pokazów artystycznych. Kierowcy muszą przygotować się na objazdy, ulica Ząbkowska zamieni się bowiem w deptak. Festiwal będzie okazją do zaprojektowania na nowo tej części Pragi przy pomocy mieszkańców.

Festiwalowe weekendy to kolejno 7-8 lipca, 21-22 lipca, 4-5 sierpnia oraz od 24 sierpnia do 2 września. W programie przewidziano szereg atrakcji dedykowanych osobom w różnym wieku. Festiwal będzie trwał od rana do wieczora.

Organizatorzy zapraszają m.in. na spotkania poetyckie, w tym otwarty slam poetycki, w którym zmierzą się najpopularniejsi slamerzy i poeci w Polsce, szereg warsztatów rękodzielniczych pod okiem artystów-rzemieślników, wspólne malowanie wielkoformatowej Praskiej Kolorowanki i wernisaże fotograficzne. Godne uwagi są też koncerty – inaugurujący festiwal, koncert silent disco Sidneya Polaka, a także lipcowy występ legendarnej formacji powracającej po latach na scenę – Beltaine Improved. Jak co roku, na Ząbkowskiej staną antykwariaty z książkami i płytami winylowymi, a także artyści i rzemieślnicy w Otwartej Strefie Twórców. Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie na www.otwartazabkowska.pl.

Ząbkowska zamknięta dla pojazdów

Zmiany związane z festiwalem zostaną wprowadzone w nocy z piątku na sobotę, 29 na 30 czerwca i potrwają do końca sierpnia. Dla kierujących oznaczają wyłączenie z ruchu kołowego ul. Ząbkowskiej na odcinku od ul. Targowej do Brzeskiej. Do Targowej będzie można dojechać ulicą Brzeską i Białostocką lub Naczelnikowską i al. Solidarności. Do Kijowskiej natomiast ulicami Brzeską lub Markowską bądź Naczelnikowską i Trasą Świętokrzyską.

Zmiany zajdą także w komunikacji miejskiej. Linia 138 do ul. Targowej dojedzie ulicami Markowską i Kijowską. Autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 – w kierunku ronda S. Starzyńskiego, pl. Hallera i Dworca Centralnego – pojadą ulicami Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę - będą kursowały Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską. Przystanek Markowska 02 zastąpi tymczasowy przystanek Markowska 52 zlokalizowany przy ul. Ząbkowskiej, ok. 50 m za skrzyżowaniem z ul. Markowską.

Mieszkańcy zadecydują o zmianach

Ruch na Ząbkowskiej zostanie wstrzymany na cały okres wakacyjny nie tylko z powodu festiwalowych wydarzeń, ale także z powodu planowanych zmian w obrębie deptaku. Podczas ubiegłorocznego festiwalu mieszkańcy zgłaszali swoje potrzeby i oczekiwania związane z ul. Ząbkowską. Jak podkreślali, zależy im na wprowadzeniu różnych form aktywności rekreacyjnej. Ważna jest dla nich także estetyka miejsca. Ratusz zebrał wszystkie pomysły i zlecił Fundacji Skwer Sportów Miejskich oraz pracowni architektonicznej WXCA zaprojektowanie miejsca. W trakcie wakacji będą prowadzone rozmowy z mieszkańcami, a na ich podstawie zostaną wprowadzone zmiany.

MK/fot. UM Warszawa