W maju odbyły się mistrzostwa gry w szachy dla najmłodszych. Spośród siedemdziesięciorga przedszkolaków i uczniów klas pierwszych z całego województwa mazowieckiego wybrano czworo najlepszych szachistów. Nie jeden dorosły może pozazdrościć im takiego sprytu i kreatywności!

Zdolność kreatywnego myślenia u dziecka można rozwijać na różne sposoby – poprzez twórcze zabawy, rozmowy, filmy i książki. Jednym z ciekawszych sposobów, jak się okazuje, jest gra w szachy. Każde zagranie na planszy wymaga opracowania nowej strategii, chodzi bowiem o to, aby zaskoczyć przeciwnika. Oprócz kreatywności, szachy rozwijają logikę, uczą cierpliwości i zdrowej rywalizacji. Mogłoby się wydawać, że to zbyt trudna rzecz do opanowania przez sześciolatka. Nic bardziej mylnego – udowodniły to przedszkolaki z warszawskich i podwarszawskich placówek.

12 maja w Zespole Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim odbyły się wojewódzkie zawody w szachach dla najmłodszych. Po kilkugodzinnych rozgrywkach, komisja wyłoniła tych, którzy wykazali się największym sprytem. Tytuły mistrzów zdobyli: sześcioletnia Danusia Zarzycka z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego Monteessori Iskierka w Warszawie, siedmioletnia Ania Szabat z Publicznej Szkoły Salezjańskiej w Mińsku Mazowieckim, sześcioletni Michał Bombiński z UKS Szachowa Dwójka w Grodzisku Mazowieckim oraz siedmioletni Karol Mielcuch ze Szkoły Podstawowej w Gliniance. Wygrani otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy, a także atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Wszystkim dzieciakom życzymy dalszych sukcesów, a rodzicom gratulujemy zdolnych maluchów!

MK/fot. przedszkolezdch.pl