Warszawski ratusz nawiązał współpracę z fundacją Habitat for Humanity Poland w celu wprowadzenia programu Społecznej Agencji Najmu. Ludzie w trudnej sytuacji finansowej będą mieli szansę dostać dobrą pracę i wynająć mieszkanie za niewielkie pieniądze.

Pod koniec stycznia Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała zarządzenie o przekazaniu dwunastu lokali fundacji Habitat Humanity Poland – tym samym uruchomiła projekt SAN.

-Warszawska Społeczna Agencja Najmu jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Polsce. Dzięki niej mieszkania otrzymają rodziny lub osoby, które są w bardzo trudnej sytuacji życiowej i nie stać ich na wynajem komercyjny. Mieszkania i wsparcie ze strony fundacji oraz innych miejskich instytucji ma pomóc w wyjściu z kryzysowej sytuacji – mówiła pani prezydent podczas spotkania z fundacją.

Wyżej wspomniany program funkcjonuje już w kilku krajach Europy, m.in. Wielkiej Brytanii i Belgii. Jest formą współpracy między miastem (w tym wypadku Warszawą) a Habitat for Humanity Poland. W ramach partnerstwa, miasto wynajmuje fundacji czternaście lokali, ona sama oprócz tego pozyskuje mieszkania w cenach dużo niższych niż rynkowe. Po załatwieniu wszelkich formalności, do mieszkań wprowadzają się potrzebujące rodziny. Lokatorzy sami muszą uiszczać opłaty, są jednak wspierani przez agencję przez cały okres najmu w różnych obszarach.

SAN pomaga lokatorom zdobyć stałą pracę, a w przypadku jej utraty, szuka kolejnej. Oprócz wynajęcia mieszkania po najmniejszych kosztach, agencja jest gwarantem regularnego opłacania czynszu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wyposaża mieszkanie w meble i sprzęty. Wspólnie z organizacjami pozarządowymi lub instytucjami publicznymi pomaga swoim klientom w rozwiązywaniu problemów na gruncie społecznym.

Według danych, na zachodzie Europy ten sposób pomocy sprawdza się bardzo dobrze. Póki co, w Polsce program wszedł jedynie w Warszawie, niewykluczone jednak, że niedługo obejmie także inne miasta.

MK, fot. pixabay