XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica i LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego najlepszymi szkołami w województwie mazowieckim!

Tak wynika z dwudziestego Rankingu Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2018, w którym oceniono łącznie 499 szkół. Na trzecim miejscu uplasowało się II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Stefana Batorego.

W pierwszej dwudziestce liceów z najwyższymi wynikami matur, jest aż jedenaście szkół z Warszawy, a w ogólnym rankingu najlepszych liceów aż dziesięć stołecznych placówek znajduję się w ścisłej dwudziestce. Oprócz powyższego rankingu Fundacja Perspektywy opublikowała także Ogólnopolski Ranking Techników 2018, Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2018, Ranking Maturalny Techników 2018 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2018 i Ranking Liceów Warszawskich 2018.

XIV Liceum Ogólnokształcące im. ST. Staszica posiada ponad stu letnią historię. Z wielkim powodzeniem kontynuuje chlubną tradycje placówki i utrzymuje się w czołówce szkół warszawskich. Każdego roku, znaczna liczba uczniów zostaje laureatami i finalistami wielu olimpiad przedmiotowych, zwłaszcza olimpiady matematycznej. Warto dodać również, że w Rankingu Perspektywy Liceum nr XIV po raz kolejny jest bezkonkurencyjne. Ten ogromny sukces „Staszica” to konsekwencja ciężkiej pracy nauczycieli i uczniów. Jest to powód do dumy oraz do dalszej, jeszcze intensywniejszej pracy.

Ranking "Perspektyw" uznawany jest bowiem za wyznacznik wysokiego poziomu nauczania oraz prestiżu. Metodologia, jaką kierują się autorzy rankingu opiera się na kilku podstawowych zasadach. W ustaleniu listy najlepszy Liceów Ogólnokształcących brane są pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matur przedmiotów dodatkowych. Natomiast podczas tworzenia rankingu najlepszych Liceów pod względem zdawalności matur, autorzy biorą pod uwagę szkoły uwzględnione w powyższym rankingu oraz wyniki maturzystów. Jeśli wyniki uczniów plasują się ponad 0,75 średniej krajowej z egzaminu maturalnego obowiązkowego z języka polskiego i matematyki automatycznie zostają uwzględnione w rankingu. Dla szkół z maturą zdawaną na poziomie dwujęzycznym, dodatkowo w obliczeniach rankingowych uwzględniono wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym.

Źródłem danych, na podstawie, których stworzono ranking były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. Całe zestawienie dostępne jest TUTAJ. Jego misją jest dostarczanie informacji, jak oceniane są polskie licea. Co roku czekają na niego młodzi ludzie, którzy stoją przed wyborem nowej szkoły.

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym szkołom i wierzymy, że dzięki rankingowi Perspektyw każdy z uczniów znajdzie dla siebie idealne liceum!

W pierwszej setce najlepszych Warszawskich liceów znalazły się również:

  • 6. Miejsce, XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego

  • 7. Miejsce, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława

  • 10. Miejsce, IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej

  • 11. Miejsce, Zespół Szkół Społecznych STO im. Pawła Jasienicy

NK/ fot. Arch.XIV LO im. St.Staszica