Centralne Biuro Śledcze Policji przy pomocy służby celnej udaremniło działalność dwóch dużych nielegalnych fabryk papierosów. Doszło do zatrzymania kilkudziesięciu osób i zabezpieczenia tytoniu, gotowych papierosów i spirytusu. Pewne jest, że skarb państwa stracił na tym procederze blisko 30 milionów złotych.

Policjanci z Warszawy, Łodzi i Poznania zlikwidowali nielegalne fabryki mieszczące się w Łodzi i pod Warszawą. Ta w województwie mazowieckim znajdowała się w powiecie pruszkowskim, w miejscowości Rozalin. W budynku CBŚP zastało 5 osób. Zabezpieczono tam 1,5 mln papierosów, pół tony krajanki tytoniowej i maszynę do produkcji wyrobów tytoniowych.

Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W innym miejscu zlikwidowano kompletną linię produkcyjną oraz pakowalnię papierosów. Policjanci z Poznania w związku z tym zajściem zatrzymali pod Gnieznem 9 osób. Zabezpieczono trzy maszyny do cięcia suszu, maszynę do produkcji papierosów i kompletnie wyposażoną pakowalnię. Na miejscu był towar – zarówno gotowy jak i półprodukty: 3,5 mln papierosów, 8 ton suszu i krajanki tytoniowej. Oprócz tego policjanci zabezpieczyli 2,5 tys. litrów spirytusu.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych, za co grożą wysokie kary finansowe.

mj / fot. cbsp.policja.pl