Ile razy zdarzyło wam się biec pod rondem Dmowskiego z nadzieją, że zdążycie dobiec na przystanek przed autobusem, lub wskakiwać do pojazdu w ostatniej chwili? Pewnie odpowiecie, że wielokrotnie! Mamy więc dla Was wspaniałą wiadomość: już wkrótce pojawią się tu przejścia naziemne!

Obecnie na rondzie R. Dmowskiego są tylko przejścia podziemne - kiedyś symbol nowoczesności, dziś zmora pieszych, osób starszych, rodziców z wózkami, osób o ograniczonej mobilności, pasażerów komunikacji miejskiej. Dlatego władze miasta zdecydowały, że będą tu także przejścia naziemne. Zostaną one wyznaczone tak, aby uniknąć kosztownych i dużych przebudów, dzięki czemu przejścia przez Aleje Jerozolimskie i Marszałkowską mogą powstać już w przyszłym roku.


Aby tak się stało, niezbędne jest wykonanie wielobranżowej dokumentacji budowlanej, obejmującej m.in. projekt organizacji ruchu, program sygnalizacji świetlnej uwzględniający przejścia dla pieszych, projekt elektryczny itd. Dokumentacja powstanie na bazie koncepcji przygotowanej w ubiegłym roku przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu.

Co się zmieni?

Koncepcja zakłada, że przy rondzie R. Dmowskiego będą cztery przejścia naziemne, wyznaczone na wysokości końca przystanków tramwajowych:

  • przez ul. Marszałkowską po północnej stronie, za ul. Widok. Zaplanowany jest tu także przejazd rowerowy i odcinek drogi rowerowej do ul. Widok (z kontraruchem rowerowym) oraz rowerowe połączenie do ul. Poznańskiej. Konieczna przebudowa to przesunięcie zewnętrznych krawędzi jezdni do środka co wymaga zwężenia nadmiernie szerokich pasów autobusowych. Efektem będzie także czytelniejszy układ pasów ruchu.

  • przez ul. Marszałkowską po południowej stronie, na wysokości ul. Nowogrodzkiej. Rowerzyści będą mogli tu przejechać przez ul. Marszałkowską wzdłuż ul. Nowogrodzkiej (z kontraruchem rowerowym). Potrzebna będzie zmiana organizacji ruchu od skrzyżowania z ul. Żurawią – skrócenie wydzielonych pasów do skrętów.

  • przez Aleje Jerozolimskie, po wschodniej stronie, na wysokości ul. Parkingowej. Projektanci nie wrysowali tam przejazdu rowerowego bo nie ma tam dróg rowerowych (ale zostawiają tam rezerwę terenu na przyszłość). Tu konieczna będzie korekta pasa do skrętu w lewo (wschód-południe) oraz skrócenie zatoki autobusowej.

  • przez Aleje Jerozolimskie po zachodniej stronie na wysokości ul. Poznańskiej. Jest tu także przejazd rowerowy i droga rowerowa łącząca ul. Poznańską (z kontraruchem rowerowym) z Widok. Tu do wykonania będzie więcej – trzeba przesunąć krawędzie obydwu jezdni: tej w kierunku Ochoty na północ (skutkiem będzie także wyprostowanie zatoki autobusowej i uporządkowanie pasów ruchu), w stronę Pragi na południe.


Nie zabraknie azylii
Wszystkie przejścia będą miały szerokość ok. 8 m i azyle pomiędzy jezdniami. Do każdego z nich przedłużone zostaną przystanki tramwajowe (wszystkie będą miały po ok. 66 m czyli tyle ile potrzebują dwa tramwaje), a wejście na nie ułatwią pasażerom łagodne rampy. Przy przejściach będzie sygnalizacja świetlna podłączona do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem a czas "zielonego" będzie na tyle długi aby piesi mogli przejść przez obydwie jezdnie bez zatrzymywania się.

Zdaniem projektantów nowe przejścia nie pogorszą ruchu tramwajów (pozostanie priorytet) ani samochodów bo ZSZR będzie odpowiednio sterował programami sygnalizacji świetlnej na dłuższych odcinkach ulic. Szerokość ani liczba pasów ruchu nie zmienią się. Ponadto prognozy mówią, że do 2020 r. liczba samochodów przejeżdżających przez rondo zmniejszy się o ok. 12 proc.

Spora różnica cenowa

Właśnie trwa analiza dokumentacji wykonawczej ofert przebudowy ronda Dmowskiego, które złożyły dwie firmy: Polska Inżynieria i CertusVia. Polska Inżynieria zaoferowała cenę 349 320,00 zł brutto, a firma CertusVia – 578 100,00 zł brutto. Obie firmy zadeklarowały też m.in. wykonanie komputerowej symulacji ruchu drogowego i tygodniowe raporty o stanie zaawansowania prac projektowych. Zarówno jedna jak i druga oferta mieszczą się w zaplanowanym przez inwestora kosztorysie.

Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, wybrane biuro projektowe będzie miało 12 miesięcy na wykonanie dokumentacji budowlanej. To oznacza, że piesi będą mogli z nich skorzystać najprawdopodobniej pod koniec 2019 r.

Czy według was taka zmiana na rondzie Dmowskiego jest dobrym pomysłem? Czekamy na komentarze na naszym FB!

Red

fot. ML, Wikipedia i Miasto Stołeczne Warszawa