Już niedługo 130 elektrycznych autobusów wyjedzie na ulice Warszawy. 30 października została podpisana umowa o dofinansowanie inwestycji.

Warszawiacy na pewno ucieszą się z takiego obrotu sprawy. Przed nimi roztacza się bowiem optymistyczna wizja – mniej spalin i mniejszy hałas uliczny. Unia Europejska dofinansowała projekt zakupu taboru autobusowego o niskiej emisyjności. Jest on wynikiem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Warszawa docelowo wzbogaci się o 130 przegubowych autobusów energooszczędnych oraz sieć ładowarek ulicznych. Powstanie też najnowocześniejsza zajezdnia autobusowa przy ul. Redutowej. Koszt całej inwestycji wyniesie nieco ponad 417 mln złotych, a wkład Unii Europejskiej to 180 mln zł. Jak informuje stołeczny ratusz: -Zakup tych pojazdów to główny element programu wprowadzania pojazdów bezemisyjnych na Trakt Królewski. Do 2020 roku z Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu znikną autobusy napędzane olejem napędowym. Dzięki temu z najważniejszego deptaka stolicy znikną ostatecznie spaliny, będzie też znacznie ciszej.

Od 2012 roku MZA sukcesywnie testuje elektrobusy. W 2015 zakupiono pierwsze sztuki, które skierowano potem do obsługi linii 222. Wiosną 2018 firma Solaris Bus & Coach ma dostarczyć do Warszawy dziesięć autobusów Solaris Urbino 12 Electric nowej czwartej generacji. Do 2020 liczba elektrobusów dobije 130.

fot.: UM Warszawa