Obchody 50. rocznicy Marca ‘68 zaczęły się już pod koniec lutego. Warszawskie muzea, kina i teatry przygotowały szereg spotkań, wykładów i pokazów poświęconych temu kawałkowi historii. Zapraszamy do udziału.

50 lat temu przez Polskę przeszła fala represji wobec inteligencji, protestującej młodzieży i wszystkich tych, którzy sprzeciwiali się ówczesnej antysemickiej polityce, cenzurze i komunistycznej władzy. Do 25 marca zatrzymano w sumie 2549 osób. Aresztowano działaczy opozycyjnych takich, jak Jacek Kuroń, Karol Modzelewski, czy Henryk Szlajfer. Wiele osób pochodzenia żydowskiego – ludzi oświaty, kultury i nauki zmuszono do emigracji na zachód bez prawa powrotu.

-Wobec trudnych kwestii historii nie możemy pozostawać obojętni. Standardy współczesnego świata wymagają zajęcia konkretnego stanowiska, nie pozostawania z boku. Zwykła ludzka przyzwoitość wymaga od nas stwierdzenia, że w świetle marcowej emigracji popełnione zostały błędy historyczne, prowadzące do niepowetowanych strat. W czysto ludzkich relacjach zostaliśmy pozbawieni wielu bliskich przyjaciół  – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji poświęconej programowi marcowych obchodów, zapraszając jednocześnie na wydarzenia organizowane przez warszawskie ośrodki kultury.

Szereg wyjątkowych wydarzeń przygotowało warszawskie muzeum POLIN. Centralnym punktem programu będzie wystawa pt. „Obcy w domu. Wokół Marca '68” dostępna od 9 marca do 29 września. 11 marca o godz. 19:00 – 21:00 odbędzie się spotkanie "Zapiski z wygnania” nawiązujące do wydanego niedawno dziennika Sabiny Baral – rozmowa o stratach, o lekcjach nienauczonych i o błędach nienaprawionych. Dzień później o 20:00, muzeum zaprasza na premierę filmu Agnieszki Arnold „U siebie”. Cały program wydarzeń dostępny jest TUTAJ

Uniwersytet Warszawski organizuje 8 marca o godz. 15:00 debatę „Marzec 1968 dziś. Rozmowa pokoleń” w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej. Panel dyskusyjny tworzyć będą wyjątkowi goście, działacze i świadkowie wydarzeń marcowych, m.in. prof. Karol Modzelewski. Tego samego dnia o godz. 17:00 w Instytucie Historycznym UW odbędzie się także spotkanie z Adamem Michnikiem.

Z kolei 15 marca o godz. 19:00 Teatr Żydowski wystawi monodram w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej poświęcony Idze Kamińskiej – wybitnej artystce, która znalazła się wśród marcowych emigrantów.

Kompletny program wydarzeń kulturalnych w ramach obchodów znajdziecie na oficjalnej stronie m. st. Warszawy w artykule „Warszawskie obchody 50. rocznicy Marca '68”.

MK/fot. wikipedia