Miasto przygotowuje konkurs na najlepszy projekt modernizacji kompleksu RKS „Skra” przy Wawelskiej. Władze chcą, aby powstał tam stadion, na którym mogłyby się odbywać lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy i Świata. Budowa ma się rozpocząć najpóźniej w 2020 roku.

Mieszkańcy od dawna pragną przywrócenia świetności stadionowi, na którym trenowali najlepsi sportowcy, tacy jak Anita Włodarczyk. Kompleks, do 2014 roku był przedmiotem sporów miasta z klubem, który – jak twierdził ratusz i jak orzekł sąd – skrajnie zaniedbał teren przez lata użytkowania. Z roku na rok, obiekt popadał w coraz większą ruinę. Dla nikogo nie był to przyjemny widok. W końcu jednak, pojawiło się światełko w tunelu. Miasto zobowiązało się w najbliższych latach odbudować stadion i zapowiedziało konkurs na wykonanie projektu nowej „Skry”.

Realizacja inwestycji ma być podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmie zespół treningowy, służący nie tylko profesjonalnym zawodnikom, ale wszystkim amatorom aktywności fizycznej. W jego zakres wejdzie stadion lekkoatletyczny, rzutnie, budynek zaplecza oraz strefa sportowo-rekreacyjna. Drugi etap dotyczył będzie stadionu głównego – na jego realizację zostanie ogłoszony odrębny konkurs. Cały obiekt ma odpowiadać wymaganiom stadionu II kategorii UEFA i być w przyszłości centrum sportowych wydarzeń na europejską i światową skalę.

-Docelowo chcemy, aby teren Skry otworzył się na Pole Mokotowskie i razem z nim stanowił spójną całość, która posłuży nie tylko wyczynowym sportowcom, ale wszystkim mieszkańcom – mówiła na konferencji prasowej 14 czerwca Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.


Szczegółowe warunki udziału w konkursie miasto ma ujawnić w przeciągu najbliższych kilku dni. Na ten moment wiadomo tyle, że potencjalni wykonawcy będą mogli składać swoje projekty we wrześniu i październiku tego roku, a wyniki konkursu poznamy jeszcze przed listopadem. Projekty oceniać będą m.in.: zastępca Prezydenta Warszawy Renata Kaznowska, przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska, mistrz olimpijski w pchnięciu kulą i obecny wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski, przedstawiciele instytucji związanych ze sportem, rekreacją i planowaniem przestrzennym oraz najlepsi architekci.

Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę w wysokości 70 tys. złotych i zostanie zaproszony do negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji projektowej dla zespołu treningowego i strefy rekreacyjnej. Przewidziano także II i III nagrodę w kwocie odpowiednio 40 i 30 tys. złotych. Jak zaznaczyła podczas konferencji Renata Kaznowska, miasto chce, aby prace remontowe ruszyły najpóźniej na początku 2020 roku.

MK/fot. wikipedia, UM Warszawa