13 listopada, po ciężkiej chorobie zmarła wybitna polska aktorka Alina Janowska. Była niezwykłą postacią w polskim kinie, a także wzorem bohaterskiej postawy w czasie II wojny światowej.

Wszyscy kojarzymy Alinę Janowską z serialu „Złotopolscy”. Trzeba podkreślić, że udział artystki w tej produkcji to jedynie niewielki wycinek z jej artystycznej kariery. Aktorka była wybitną postacią polskiego kina, zagrała w 28 filmach pełnometrażowych i 16 serialach. Była niezwykłą osobowością, a przede wszystkim wzorem bohaterskiej i humanitarnej postawy w czasach wojny – walczyła w powstaniu warszawskim i ratowała swoich żydowskich przyjaciół.

Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. Zanim stanęła na deskach teatru, a później przed kamerą, przeszła ciężką życiową drogę. Na przełomie 1939 i 1940 roku została osadzona wraz z matką i bratem w obozie jenieckim Stalag I B Hohenstein pod Olsztynkiem. W 1942 roku została aresztowana i oskarżona o działalność konspiracyjną, a także pomoc żydowskiej rodzinie. Przez 7 miesięcy więziona była na warszawskim Pawiaku i wielokrotnie przesłuchiwana na Szucha. Cudem uniknęła wywozu do Oświęcimia. Brała udział w powstaniu warszawskim.

Pierwszy raz pojawiła się na deskach teatru w 1943 roku. Po wojnie trafiła do łódzkiego teatru Syrena, a w 1946 roku zadebiutowała na szklanym ekranie rolą śpiewaczki w „Zakazanych piosenkach”. Jej kariera nabrała tempa. Artystka uczestniczyła w produkcjach takich, jak: „Dulscy”, „Samson”, „Femina”, „Rozmowy kontrolowane”, „Stawka większa niż życie”, „Czterdziestolatek”, czy „Lalka”. Kariera filmowa nie przeszkodziła w pracy teatralnej. Alina Janowska występowała w Teatrze Nowym, Teatrze Wojska Polskiego i Buffo. Angażowała się także w teatr telewizji.

Aktorka nigdy nie zrezygnowała z pomocy innym. Dzięki niej powstało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Gniazdo” wspierające edukację i rozwój najmłodszych. Alina Janowska jest Kawalerem Orderu Uśmiechu. Została uhonorowana także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla Warszawy.

„Zmarła nasza wielka przyjaciółka, pozostał smutek i żal.” - mówią członkowie Stowarzyszenia „Gniazdo”. Pani Alina zmarła po ciężkiej chorobie, od dawna zmagała się z alzheimerem. Pozostały po niej niezapomniane dzieła artystyczne i wspaniałe efekty działań charytatywnych.

fot.: tvn24, wikipedia, fimoteka narodowa