Stołeczny ratusz właśnie podpisał umowę na projekt budowlany kładki łączącej Pragę Północ z Powiślem. Piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z przeprawy już za dwa lata!

Konkurs na projekt mostu rozstrzygnięto w 2016 roku. Spośród czterdziestu prac wybrano tę, która według jury wyróżnia się wysoką jakością architektury i idealnie wkomponowuje w otoczenie pod względem estetycznym. Zwycięzcą została firma firma Schuessler-Plan Inżynierzy. Atutem jej projektu, poza powyższymi, okazała się także funkcjonalność. Kładka ma połączyć brzegi Wisły na wysokości ulicy Karowej i S. Okrzei, a ponieważ ich osie nie są w jednej linii, most zostanie „przełamany” w okolicach przyczółków. W punktach załamań powstaną miejsca widokowe, z których będzie można podziwiać wiślany pejzaż. Znajdą się także miejsca do siedzenia i odpoczynku. Przeprawa będzie miała czterysta metrów i posłuży mieszkańcom prowadzącym aktywny tryb życia – spacerowiczom, rowerzystom i rolkarzom.

Kolejnym etapem, po podpisaniu umowy z projektantem 2 marca, jest ogłoszenie przetargu i wybór wykonawcy. Termin przetargu nie jest nam jeszcze znany, niemniej planuje się, że most zostanie oddany do użytku mieszkańców w 2020 roku.

MK/fot. www.schuessler-plan.de