Dostałeś się na studia i zaczynasz wdrażać się pomału w życie studenckie? A może dopiero co przyjechałeś do stolicy i nie znasz topografii miasta, ważnych punktów, takich jak biblioteka, niedroga stołówka, klub studencki? Nurtują Cię odpowiedzi na pytania: jak połączyć się z darmowym wi-fi na kampusie? Gdzie wykupić abonament na stołówkę? Skąd wziąć pieniądze na studenckie wydatki? W jakie dni w tym roku wypadają wakacje zimowe? Kiedy sesja? W artykule prezentujemy specjalnie dla Was niezbędnik studenta, w którym przybliżamy Wam najważniejsze informacje dotyczące życia studenckiego w stolicy!

Zakwaterowanie

Jeśli wyjeżdżasz na studia poza miejsce zamieszkania, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem na zakwaterowanie. Im większe miasto, tym więcej zapłacisz za lokum, niestety również tam najtrudniej będzie Ci je znaleźć, dlatego nie warto odkładać poszukiwań na ostatnie tygodnie wakacji. Najtańszy jest akademik – jednak o pokój w nim jest najciężej, bo chętnych jest o wiele więcej, niż miejsc. Poza tym stosowane jest kryterium dochodu na członka rodziny studenta, więc nie każdy w ogóle będzie mógł w nim zamieszkać (jeśli dochód jest zbyt wysoki). W takiej sytuacji pozostaje wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim, a dla zamożniejszych – samodzielny wynajem kawalerki. Dużą popularnością cieszą się grupy na Facebooku, w których pojawiają się ogłoszenia mieszkaniowe. Popularny jest darmowy serwis Gumtree, w dalszej kolejności olx.pl, czy gratka.pl.

Co i gdzie jeść?

Mówi się o „diecie studenckiej” jako bardzo ubogiej i „taniej”. Pamiętaj, że oszczędzając na jedzeniu narażasz swoje zdrowie na niebezpieczeństwo. Stopniowo pozbawisz swój organizm witamin, co przełoży się również na wyniki w nauce. Brak minerałów i witamin nie sprzyja koncentracji! Pamiętaj, że pełnowartościowe posiłki można w Warszawie zjeść za niecałe 20 zł dziennie. Gdzie? Na przykład w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej znajdziesz stołówkę dla studentów i pracowników UW. Korzystają z niej zarówno ludzie związani z uczelnią, jak i mieszkańcy niezależnie od statusu społecznego. W pobliżu Politechniki Warszawskiej i UW znajduje się cały szereg barów mlecznych, gdzie zjesz dwa dania w naprawdę przystępnej cenie! Poniżej prezentujemy najbardziej popularne stołówki:

Bambino, ul. Krucza 21

Familijny, ul. Nowy Świat 39

Biedronka, ul. Grójecka 79

Prasowy, ul. Marszałkowska 10/16

Ząbkowski, ul. Ząbkowska 2

Lotos, ul. Belwederska 2

Rusałka, ul. Floriańska 14

Skąd brać pieniądze?

Zaczynając studia, trzeba liczyć się z wieloma wydatkami. Jednak pamiętaj, że nie musisz być zależnym od rodziców. Istnieje kilka możliwości pozyskania finansów. Możesz wziąć kredyt studencki (który z komercyjnym, drogim kredytem bankowym nie ma nic wspólnego). Z kolei osoby, które udokumentują niskie dochody w rodzinie mogą liczyć na stypendium socjalne. Istnieją również inne formy wsparcia, oferowane przez instytucje wspierające edukację: samorządy, organizacje pozarządowe (NGO), fundacje prywatne, kościelne i akademickie. Żeby zdobyć takie stypendium, student musi wyróżniać się bardzo dobrymi wynikami w nauce, osiągnięciami o charakterze naukowym, artystycznym itd. Na pewno mile widziana będzie wszelka działalność charytatywna oraz działalność pozauczelniana. Informacje o tego typu stypendiach znajdziesz na serwisach: stypendiach pozarządowych: MojeStypendium.pl (Fundacja Dobra Sieć), Program Stypendiów Pomostowych, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, KAAD, DAAD, GFPS. Poszukaj również informacji na stronie Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Dorabiaj, zostań wolontariuszem i już zdobywaj doświadczenie!

Ponadto możesz podreperować swój budżet pracą dorywczą, np. jako osoba roznosząca ulotki, opiekunka dziecięca, hostessa. Coraz popularniejszą formą wśród studentów staje się udzielanie korepetycji – w ten sposób zarabiasz i zdobywasz zawodowe doświadczenie! Warto wspomnieć, że wiele firm i instytucji związanych z kulturą czy finansami poszukuje studentów na praktyki i staże. Informacje na temat naborów znajdziesz na stronie swojej uczelni lub na takich portalach jak: www.gazetapraca.pl, www.pracuj.pl, www.gumtree.pl. Jeśli interesuje Cię staż w jakiejś konkretnej formie, po prostu stwórz własne CV i zapytaj o możliwość odbycia praktyk!

Podpowiemy, że placówką chętną do współpracy ze studentami o charakterze wolontariatu-praktyk studenckich jest m.in.: Teatr Wielki – Opera Narodowa. Teatr oferuje pratyki w Centrum Promocji i Informacji. Informacje o zbliżającym się naborze ogłaszane są na uczelniach, portalach studenckich oraz w serwisach społecznościowych, a także jako aktualność w serwisie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Dzięki praktyce możesz zdobyć doświadczenie w zakresie marketingu, reklamy, sztuki i kultury. W celu informacji o naborze należy skontaktować się z panią Eweliną Krahel, koordynatorką wolontariuszy, pod tel. (22) 692 02 68 lub mejlowo: ekrahel@teatrwielki.pl.

Gdzie się pobawić w wolny weekend?

Jeśli trafi Ci się wolny weekend od nauki, nie musisz przecież spędzić go w domu. Warto integrować się ze społecznością studencką i zawierać nowe znajomości. Jak wiadomo w Warszawie klubów nie brakuje. Polecamy takie miejsca jak Plan B, Klub Proxima, Stodoła, Hybrydy, Klubo, Pawilony Nowy Świat, Klub Remont, Klub Park, Tygmont, Harenda, Klinika, Mechanik.

Dużo ważnych informacji organizacyjnych znajdziecie też w: przewodniku dla nowych studentów: http://www.uw.edu.pl/…/przewodnik_dla_nowych_studentow_2017, jak również kalendarzu akademickim 2017/2018: http://www.uw.edu.pl/…/kalendarz-akademicki-20172018-pdf.pdf.

Marta Hoffmann