Ruszył konkurs na lokalizacje pięciu ogrodów miejskich, które powstać mają tego lata na terenie Warszawy. O tym, jak będą wyglądały nowe miejsca relaksu zadecydują sami mieszkańcy.

Projekt jest inicjatywą miasta i ma pokazać warszawiakom, że oni także mogą kreować przestrzeń wokół siebie. - W tej chwili poszukujemy odpowiednich miejsc dla ogrodów do zabawy. Odbywa się to w nowej formule, gdyż nie wskazujemy odgórnie lokalizacji, tylko pytamy mieszkańców – przede wszystkim dzieci, ich rodziców i sąsiadów, gdzie chcieliby żeby ogrody powstały i w jaki sposób chcą je zaaranżować – mówił wiceprezydent miasta, Michał Olszewski na oficjalnym spotkaniu dotyczącym nowego projektu. Tworzenie ogrodów ma być koordynowane przez specjalistów, którzy przekują pomysły mieszkańców w konkretne projekty.

Oryginalnie, ale naturalnie

Do projektu można zgłaszać tereny osiedlowe, podwórka, a także tereny zieleni czy miejskie nieużytki. -Będziemy dążyć do takiej aranżacji tych miejsc, która pozwoli wykorzystać ich naturalne walory – podkreślała Aleksandra Gajewska radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy. Każdy z ogrodów będzie dostosowany do potrzeb mieszkańców, a więc każdy będzie wyglądał inaczej. Jedno musi jednak pozostać wspólne – ekologiczna forma. Aby nie niszczyć przyrody, projektanci zastosują naturalne materiały takie, jak kamienie, szyszki i kora. Nowe miejsca nie będą więc typowym placem zabaw – tego miasto chce uniknąć. Jak mówiła radna Aleksandra Gajewska – będą pobudzać wyobraźnię najmłodszych i zaznajamiać ich z tajnikami funkcjonowania przyrody.

Aby zgłosić lokalizację, należy wypełnić internetowy formularz dostępny TUTAJ. Propozycje będą przyjmowane do 8 czerwca. A rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 czerwca.

MK/fot. UM Warszawa