Ten budynek wciąż budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców Warszawy. Niektórzy uważają, że bez Pałacu Kultury i Nauki Warszawa nie byłaby taka sama. Inni twierdzą, że budynek jest symbolem radzieckiej dominacji nad Polską. Nie da się ukryć, że wokół budynku pełnego zakamarków i niekończących się korytarzy, istnieje wiele legend. Zobaczmy więc jakie tajemnice kryje PKiN.

Pałac Kultury i Nauki można dostrzec z wielu miejsc w Warszawie. Mieści się na Placu Defilad w samym centrum miasta. Jest to najwyższy budynek w Polsce. Ze wspornikiem antenowym, który stanowi integralną część iglicy ma 237 m.

Przed rozpoczęciem budowy pokazano architektom radzieckim ważniejsze obiekty zabytkowe Warszawy, Krakowa, Torunia i innych miejscowości. Mieli zauważyć charakterystyczne cechy polskiej architektury, aby wtopić je w projekt budowli.

Wysokość budynku określono przy pomocy samolotu ciągnącego za sobą balon. Polscy i rosyjscy architekci zebrali się w rejonie mostu Śląsko-Dąbrowskiego na prawym brzegu Wisły. Grupa stojąca koło mostu miała kontakt radiowy z pilotem. Początkowo latał na wysokości 100 metrów, następnie wzniósł się na wysokość 110 i 120 metrów. Rosjanie uznali, że 120 metrów jest wystarczające dla najwyższego punktu miasta, jednak Polacy wciąż krzyczeli „Wyżej!”. Ostatecznie wieżyczka osiągnęła wysokość 160 metrów bez iglicy.

Prace rozpoczęto 1 maja 1952 r. Przy budowie brało udział około 3 500 robotników rosyjskich, którzy mieszkali w wybudowanym specjalnie dla nich osiedlu z kinem, stołówką, świetlica i basenem. Szesnastu z nich zginęło. Budowę PKiN zakończono 21 lipca 1955 r. Najwyższy budynek w Polsce ma 44 piętra i 3 288 pomieszczeń.

Niestety już w 1956 r. rozpoczęła się seria samobójczych skoków z tarasu na 30. piętrze. Skoczyło 8 osób. Po tych incydentach zdecydowano się na zainstalowanie krat. Zegar, który znajduje się na 42. kondygnacji Pałacu został odsłonięty w noc sylwestrową w 2000 roku. Jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów. Zegar Milenijny jest trzecim co do wielkości zegarem w Europie.

Początkowo nie każdy mógł odwiedzić Pałac Kultury i Nauki. Pierwszym pracownikom ochrony zabroniono mówić gdzie pracują i co robią. Raz udało im się nie wpuścić do Pałacu samego prezydenta Bieruta, gdy chciał odwiedzić budynek bez zapowiedzi. Dopiero po odwilży, za rządów Gomułki, każdy z ludu mógł wejść do PKiN.

Dziś Pałac Kultury i Nauki jest siedzibą wielu firm i instytucji oraz Polskiej Akademii Nauk. Ponadto znajdują się tam poczta, kino, muzea, biblioteki, teatry, a także basen. PKiN jest jednym z największych obiektów kongresowych w Warszawie. W Sali Kongresowej występowali tacy artyści jak: Marlena Dietrich, Rolling Stones, Woddy Allen.

Przenosząc się dwa poziomy niżej odkryjemy „koci raj”. Do tego specjalnie przygotowanego pomieszczenia przychodzi opiekunka, Elżbieta Michalska. Jest założycielką tego miejsca i zwierzętami zajmuje się od około 20 lat. Koty były tu jeszcze przed wybudowaniem Pałacu. Ich liczba wciąż się zmniejsza.

Kiedyś było ich ponad 60, obecnie jest około 20. Niegdyś Pani Ela z własnej kieszeni kupowała jedzenie i żwir dla zwierząt. Wkrótce otrzymała obietnicę, że dostanie specjalny fundusz i pomieszczenie dla kotów. Niebawem tak się stało. Piwnica jest specjalnie dostosowana do ich potrzeb. Pojawiła się też nowa opiekunka – Pani Celina. Koty odwdzięczają się za wszystko eliminując gryzonie.

W Pałacu pomieszkuje również jedna z dziesięciu żyjących na wolności par sokołów.  Ptaki pojawiają się na 42. piętrze PKiN tylko w marcu i kwietniu, podczas okresu lęgowego.

Na poziomie minus jeden znajdują się wszystkie warsztaty. Są to pomieszczenia dyspozytorni technicznej oraz wentylatorni, w której działają jeszcze oryginalne radzieckie urządzenia. Wszystkie systemy są w nich podwójne. Na wypadek awarii zostałyby automatycznie przełączone. Niekończące się korytarze „ozdobione” są metrami rur i przewodów.

Zwiedzanie piwnic jest najlepszą okazją do sprawdzenia wszystkich mitów, które na ich temat powtarzano. Krążą legendy, że pod budynkiem znajdują się schrony atomowe oraz tunel łączący pałac z dawną siedzibą PZPR (obecnie budynek Giełdy Papierów Wartościowych).

mj / fot. commons.wikimedia.org