Unia Europejska dofinansowała projekt utworzenia terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze Warszawy. Dzięki temu, już niedługo będziemy się cieszyć trzema nowymi, pięknymi parkami.

Tereny nowych parków to: teren wokół Kopca Powstania Warszawskiego – Park Akcji „Burza” (w pobliżu ul. Bartyckiej na Mokotowie), Fort V Włochy (w okolicy ul. Ryżowej i Dojazdowej we Włochach) oraz Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK (na Ursynowie, w pobliżu ul. rtm. W. Pileckiego).

Park akcji „Burza” będzie miejscem rekreacji, odpoczynku i skupiskiem bogatej roślinności. Na kopiec będzie prowadziła spiralna aleja, a w czasie drogi na górę miniemy liczne pomniki i tarasy widokowe. Projekt przewiduje dominację bujnej zieleni o charakterze naturalistycznym. Na przeciw głównych schodów powstanie finezyjna rabata z róż. Na szczycie kopca zobaczymy m. in. jałowce, jarzębiny i brzozy. Południowo-wschodnia część parku pozostanie bez zmian, jako że jest terenem ochronnym dla ptaków. W strefach rekreacji pojawią się stoliki do gier planszowych, place zabaw dla dzieci i specjalny tor z przeszkodami dla rowerzystów górskich.

Zagospodarowanie Fortu V Włochy trwa już od kilku lat. Zadbano już o zieleń, brakuje jednak elementów rekreacyjnych. W ramach projektu przybędą więc place zabaw dla dzieci, siłownia, stoły do gier planszowych, stoły do ping ponga, szachy terenowe oraz boisko do siatkówki plażowej.

Teren parkowy na Ursynowie zostanie uporządkowany w obszarze zieleni. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy planuje posadzić 300 nowych drzew i 0,5 ha krzewów. Powstaną też nowe aleje, droga rowerowa, place zabaw i stoliki do gier.

Dofinansowanie od Unii Europejskiej na ten projekt zostało przyznane Warszawie z tytułu ochrony środowiska i poprawy jakości środowiska miejskiego. Koszt całego projektu wynosi prawie 29 mln., a kwota jego dofinansowania od Unii to aż 21 612 916 zł. Projekt ma zostać zrealizowany do 2020 roku.

fot. pixabay