Właśnie dotarła do nas bardzo smutna wiadomość! Dziś rano zmarła popularna aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa – pani Zofia Czerwińska.

Artystka urodziła się 19 marca 1933 roku w Poznaniu. Ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jednak debiutowała nieco wcześniej, w 1954 roku zagrała w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy. Jej oficjalny debiut teatralny miał miejsce tuż po uzyskaniu dyplomu aktorskiego. Występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Jednak najdłużej, bo od 1979 związana była z warszawskim Teatrem Syrena.

Na swoim koncie miała też wiele wspaniałych ról filmowych i serialowych. Wystarczy wspomnieć panią Balcerkową z serialu „Alternatywy 4” czy Zofię Nowosielską z „Czterdziestolatka” Jerzego Gruzy. Mogliśmy ją także podziwiać między innymi w takich komediach jak: „Lekarstwo na miłość”, „Rejs”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Miś”, „Och, Karol” i „Złoto dezerterów”. A ostatnio wcielała się w postać Malinowskiej, ekspedientki sklepu monopolowego „U Stasia” w serialu „Świat według Kiepskich”.

Była osobą pogodną i z ogromnym poczuciem humoru. Wspierała osoby ze środowiska LGBT, biorąc udział w akcji „Ramię w ramię po równość” Kampanii przeciw homofobii, bo uważała że każdy zasługuje na szczęście i miłość.

O śmierci aktorki poinformował jako pierwszy dziennikarz Mariusz Szczygieł, który był jej wieloletnim przyjacielem. Z racji tego, że pani Zofia nie miała dzieci, został też wykonawcą jej testamentu.


Smutną informację potwierdził również Teatr Syrena na oficjalnym profilu facebookowym: