Dla wszystkich właścicieli zwierząt domowych mamy kilka bardzo praktycznych porad, które umożliwią wam i waszym pupilom przetrwać noc sylwestrową bez stresu i przykrych sytuacji.

Noc 31 grudnia to bardzo ciężki czas dla czworonogów. Strach przed wybuchami, hukami to naturalna reakcja każdego z nich. Ale jak każdy lęk, także i ten można pokonać. Poniższe wskazówki podpowiedzą, jak okiełznać przygnębienie i strach pupila podczas puszczania fajerwerków w sylwestrową noc.

Po pierwsze należy pamiętać, że zwierzęciu udzielają się emocje jego właściciela. Żeby nasz piesek był spokojny, musimy zachować spokój. Kiedy za oknem słychać strzały nie powinniśmy w żaden sposób reagować. Błędem jest litowanie się nad pupilem, głaskanie i przytulanie, gdyż dostaje on wtedy potwierdzenie, że odgłosy, które słyszy są dla niego niebezpieczne.

Pamiętajmy o zamknięciu wszystkich okien, a także umieszczeniu legowiska psa w miejscu najbardziej odległym od okien skąd dochodzą strzały i błyski. Warto zająć zwierzaka zabawą, dać mu się wcześniej wybiegać i odwrócić jego uwagę od hałasu. Żeby zagłuszyć odgłosy z zewnątrz można także włączyć telewizor lub radio. Kiedy zabawy nie wystarczą, można dać pupilowi ulubiony smakołyk do lizania – wylizywanie koi lęk u psów.

Ważne jest, aby podczas sylwestrowej nocy nie wychodzić z psem na spacer, a następnego dnia, kiedy gdzieniegdzie słychać jeszcze odgłos petard, prowadzić pupila na smyczy i w żadnym wypadku z niej nie spuszczać. Na wszelki wypadek warto też założyć zwierzakowi czipa albo przyczepić do obroży karteczkę z danymi właściciela. W razie zerwania się ze smyczy, ułatwi to odszukanie psa.

Jeśli nic nie działa na wasze zwierzątko, można posłużyć się lekami. Warto jednak nie faszerować go chemią i zaopatrzyć się w ziołowe preparaty, które są nieszkodliwe dla zdrowia i nieotumaniające. 

Posiadacze domowych zwierząt na pewno będą wdzięczni, jeśli w sylwestrową noc, a także po niej, ich sąsiedzi nie będą przesadzać z fajerwerkami. Warto bowiem mieć na uwadze los naszych małych przyjaciół. Należy też pamiętać, że według przepisów prawa używanie petard jest dozwolone tylko w Sylwestra i Nowy Rok. Za złamanie tej zasady grozi nawet 500 zł mandatu.

Życzymy Wam i waszym pupilom udanej i bezpiecznej zabawy!

fot. pixabay