Duże zmiany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, przez internet złożymy całą dokumentację potrzebną do wypłaty zasiłku chorobowego. Zmiany odczują ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.

Od nowego roku zostanie zniesiony obowiązek przesyłania do ZUS dokumentów w formie papierowej. Wszystko za sprawą ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Koniec więc pewnej ery dla tych co prowadzą działalność gospodarczą- skończą się długie kolejki, a stawienie się osobiście w urzędzie nie będzie konieczne. Wszystkie dokumenty będziemy mogli wysyłać elektronicznie.

Zmiany także będą dotyczyć zwolnień lekarskich. Od 1 stycznia 2016 lekarze będą wystawiali zwolnienia w formie elektronicznej. Zwolnienie takie trafi bezpośrednio do ZUSu, przedsiębiorca będzie musiał tylko przesłać formularz ZUS Z-3b (i ewentualnie ZUS-Z15). Przedsiębiorca nie zostanie ukarany za opóźnienie w przesłaniu dokumentacji do ZUS. Do tej pory bowiem chory miał obowiązek w terminie 7 dni od daty wystawienia zwolnienia dostarczyć go do pracodawcy, a ten dalej do ZUSu. Od stycznia za wysłanie zwolnienia w formie elektronicznej będzie odpowiadał lekarz.