Włodarze z Targówka postanowili rozprawić się z problemem otyłości wśród małych mieszkańców dzielnicy. Kwestię tę omawiali podczas Forum Sportu, które odbyło się w czwartek, 5 kwietnia.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z AWF-u na grupie 850 dzieci z Targówka są zatrważające! Prawie 40% chłopców i 16 % dziewcząt wieku do 7 lat ma problem z nadwagą! Aby zmienić ten stan rzeczy i wspomagać zdrowy styl życa i propagować aktywność fizyczną, samorządowcy przygotowali dwa lata temu "Program testów sprawnościowych dla dzieci z klas 1-3". Projekt ten powstał przy współpracy z warszawskim AWF-em i ma na celu aktywizację dzieci oraz podniesienie świadomości rodziców. Pozwala też na określenie indywidualnych predyspozycji danego dziecka do uprawiania konkretnej dyscypliny sportu.

Wnioski z dotychczasowych badań oraz pomysły na kolejne działania omawiane były podczas Forum, na które przybyli zarówno przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, nauczyciele ze szkół i prezesi klubów sportowych oraz wiele gwiazd sportu. Słowem – wszyscy, którym sprawność fizyczna najmłodszych "leży na sercu". W obradach udział wzięli m.in.: wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska; przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki RM, Paweł Lech; dyrektor Sportu i Rekreacji, Janusz Samel i radni z Targówka. A także: była mistrzyni Europy w koszykówce, Katarzyna Dulnik; rekordzista Polski, mistrz świata i Europy w LA – rzucie dyskiem, Piotr Małachowski; mistrz świata i Europy oraz wicemistrz olimpijski w zapasach, Andrzej Supron; siatkarz i były reprezentant Polski, Piotr Gacek oraz piłkarz i reprezentant drużyny narodowej, Michał Żewłakow. Nie zabrakło też oczywiście gospodarzy, czyli burmistrza Targówka, Sławomira Antonika i jego zastępców: Pawła Michalca, Grzegorza Gadeckiego i Rafała Dworackiego.

Jak tłumaczył wiceburmistrz Paweł Michalec: -Wyniki testów były dla nas podstawą do uruchomienia działań propagujących sprawność fizyczną wśród młodzieży. Od marca 2018 roku dzieci z niższym progiem punktowym zostały objęte programem zajęć usprawniających i ogólnorozwojowych. W najbliższej przyszłości chcemy dla dzieci wybitnie uzdolnionych sportowo wprowadzić programu pn. „Debiutant – pierwsza przygoda ze sportem. Program będzie realizowany przy współpracy z uczniowskimi klubami sportowymi i stowarzyszeniami.

Niestety, dawno już minęły czasy, gdy dzieci po lekcjach bawiły się aktywnie na świeżym powietrzu. Obecnie, większość młodych ludzi wybiera komputer i social media, a ich ulubionym sportem często staje się "surfowanie" po internecie. Dlatego bardzo cieszą nas wszelkie inicjatywy prozdrowotne i promujące aktywność fizyczną. Gorąco kibicujemy władzom Targówka i liczymy na to, że dzięki ich działaniom uda się zmienić obecnie panującą sytuację! W końcu jak mówi przysłowie: w zdrowym ciele, zdrowy duch!

ML/Fot. UD Targówek