Jeśli zapytać kibiców o to, który z warszawskich klubów jest najlepszy, z pewnością zdania będą podzielone. Część odpowie, że "Legia potęgą jest i basta!", inni gromkim głosem stwierdzą, że: "Polonia rządzi"! Jednak dla mieszkańców Ursusa, tym najważniejszym i ukochanym jest Robotniczy Klub Sportowy Ursus.

Dlaczego RKS Ursus jest tak ważny i bliski mieszkańcom dzielnicy? Dowiecie się sięgając po książkę pt. "Sportowe dzieje Ursusa" autorstwa dr Roberta Gawkowskiego i Jacka Wiśniewskiego , wydaną przez ursynowski ratusz. Publikacja ta, stanowi dokumentalną opowieść o blisko 90 latach historii jednego z najbardziej zasłużonych w historii stolicy klubów. Jej wydanie możliwe było dzięki zaangażowaniu osób, które podzieliły się swoimi wspomnieniami oraz materiałami i fotografiami z rodzinnych archiwów. Sport w Ursusie był na najwyższym poziomie, a tutejsi zawodnicy osiągali liczne sukcesy. Książka odsłania kulisy życia sportowców i ich trenerów podczas codziennych zmagań z przeciwnościami.

Premiera wydawnictwa odbyła się w sobotę, 7 kwietnia w hali sportowej przy ul. Drzymały, która wprost pękała w szwach. Uczestnicy spotkania na początek obejrzeli specjalnie na tę okazję przygotowaną wystawę plenerową poświęconą historii sportu w Ursusie oraz ekspozycję pamiątkowych trofeów, zdobytych przez zawodników różnych sekcji działających w klubie.

-Po raz kolejny oddajemy w ręce mieszkańców książkę, tym razem opowiadającą o historii sportu w Ursusie. Publikacja jest nie tylko kompendium wiedzy. Opowiada o naszych zawodnikach, ich sukcesach, a także o dyscyplinach sportowych uprawianych w dzielnicy. Ukazuje także trudności z jakimi kiedyś musiały się mierzyć kluby sportowe – mówiła wzruszona pani burmistrz Urszula Kierzkowska.

Co ciekawe, podczas tego wydarzenia odbyła się pierwsza, multimedialna prezentacja książki, przygotowana przez dr Roberta Gawkowskiego. Następnie, prowadzący spotkanie dziennikarz sportowy, Jacek Kurowski rozmawiał z autorem. Panowie przedstawili sylwetki znanych sportowców, którzy znaleźli się w publikacji. Nie zabrakło też okazji do osobistych rozmów z autorami, zdobycia ich autografów i zrobienia wspólonych fotografii – również z bohaterami książki.

W premierze "Sportowych dziejów Ursusa" wzięli udział mieszkańcy, kibice sportowi i przedstawicieli urzędu dzielnicy oraz radni. Był też oczywiście prezes klubu RKS Ursus, Paweł Wysocki. Niespodzianką dla wszystkich obecnych było pojawienie się Krzysztofa "Diablo" Włodarczyka, który poprowadził trening bokserski inaugurujący treningi w nowej sekcji KS Czechowice.

Promocja książki „Sportowe dzieje Ursusa” zbiegła się w czasie z otwarciem nowego zadaszenia trybuny, głównego boiska na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, zrealizowanego w ramach budżetu partycypacyjnego.

Po raz pierwszy relację z całego wydarzenia można było obejrzeć na „żywo” na Facebooku oraz na Youtube. Partnerami wydarzenia byli: Szkoła Podstawowa nr 381 im. K.K. Baczyńskiego i Klub Sportowy Ursus.

ML/fot. UD Ursus