Nadchodzące lato zachęca do wyjścia z domu i aktywnego spędzenia czasu. Większość z nas najczęściej wybiera spacer lub rower, ale to nie jedyny sposób. Ciekawą alternatywą może być paintball.

Paintball to gra zespołowa polegająca na prowadzeniu pozorowanej walki, choć naszą bronią nie jest prawdziwa amunicja, a kulki z farbą. Czy to dyscyplina tylko dla zapaleńców militariów? Otóż nie. W rozgrywce mogą brać udział całe rodziny, organizatorzy pozwalają na grę już od 13 roku życia ( za zgodą lub w obecności rodziców).

Podstawowym atrybutem zawodnika jest marker zasilany najczęściej sprężonym powietrzem, który służy nam za „broń” oraz maska osłaniająca twarz i głowę. Jakby nie patrzeć mamy do czynienia ze „strzelaniem”, dlatego też bardzo ważnym elementem paintball’a jest właśnie bezpieczeństwo. Prędkość kulki, która zapewni nam bezpieczną grę może osiągnąć prędkość  nawet do  91,5 m/s.

Wśród odmian paintball’a najczęściej wyróżnia się paintball leśny, czyli woodsball oraz jego sportową wersję- speedball. Większą popularnością cieszy się odmiana leśna, a rozgrywki najczęściej  odbywają się na świeżym powietrzu, chociaż zdarzają się również gry organizowane w  zamkniętych halach. Ich największym atutem jest niezależność od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Podstawową różnicą pomiędzy oboma wersjami to  teren na którym toczy się potyczka. Paintball leśny, jak sama nazwa wskazuję, rozgrywany jest w warunkach „naturalnych”, stosuje się kamuflaż oraz elementy sprzętu wojskowego, co w połączeniu dodaje realizmu zabawie. Sportową odmianę rozgrywa się na ograniczonym terenie, na którym ustawione są sztuczne przeszkody. Rozgrywka ta charakteryzuje się dużo  większym dynamizmem. Pojedyncza gra nazywana jest meczem, drużyny rywalizują w turniejach, które składają się na całe ligi.


Istnieje wiele rodzajów gry w paintball. Najpopularniejszym trybem jest tzw. „team deathmatch”, wygrywa drużyna, która „wyeliminuję” wszystkich przeciwników. Często zabawa polega na zdobyciu flagi lub przejęciu i utrzymaniu jakiegoś punktu w określonym czasie. Organizuję się także tzw. „gry scenariuszowe”. Polegają one na próbie odwzorowania danych operacji lub bitew historycznych np. „D-Day Bitwa o Normandię” i „Stalingrad”. Organizatorzy tworzą również własne konwencje np. „EU Forces vs. Polish Forces”. Aranżowane są także rozgrywki gry non-stop np. przez 6 godzin, choć można wziąć udział w manewrach paintball’owych „Saltus” trwających 48 h.

Paintball to przede wszystkim świetna zabawa, ale i nauka współpracy. Jest to gra drużynowa, która uczy  opanowania, myślenia w nagłych sytuacjach, refleksu, taktyki przy pracowaniu nad swoja kondycją fizyczną. Dzięki temu paintball jest doskonałą formą integracji.

Wszystkich, których zainteresowałem paintballem oraz tych, którzy już weszli w jego świat zachęcam do śledzenia naszego portalu, gdyż w dniu jutrzejszym ukaże się specjalny artykuł poświęcony warszawskiemu środowisku paintball’a. Spróbuję podpowiedzieć w nim, gdzie początkujący gracze mogą spróbować swoich sił oraz spotkać doświadczonych zawodników.

Daniel Bochen/fot. wikipedia.org