Jestem początkującym „zapaleńcem” paintball’a. Wystarczyła jedna gra, abym złapał bakcyla. Sklepy w stolicy oferują szeroki asortyment produktów niezbędnych dla każdego gracza. W miarę swoich finansowych możliwości skompletowałem sprzęt. Byłem gotowy, aby po raz kolejny wyjść na pole gry. I tutaj niestety zaczęły się schody.
O ile sprzęt udało się zgromadzić dość szybko to już odnalezienie miejsca, gdzie mógłbym go przetestować nie było już takie proste. Szukałem w stolicy pól, które byłyby otwarte na graczy indywidualnych. Informacje tego typu odnalazłem na największym polskim forum paintball’owym: paintball.info.pl (PSI) oraz kontach organizatorów na portalach społecznościowych. Są one jednak mocno „porozrzucane” i ciężko dotrzeć do nich w prosty i szybki sposób. Dlatego też postanowiłem napisać ten artykuł, aby podzielić się zdobytą przeze mnie wiedza i ułatwić sprawę innym.
Jedynym polem gry na świeżym powietrzu w Warszawie, które organizuje gry otwarte, jest
FORT Blizne na Bemowie (ul. Lazurowa 187). Na graczy czeka pole z przeszkodami, teren leśny oraz opuszczone budynki. Organizatorzy zapewniają, że gry otwarte będą planowane w miarę możliwości co ok. 2 tygodnie. Informacji o tego typu imprezach należy sprawdzać na koncie organizatora na
Facebook’u oraz na forum PSI. Komplet sprzętu można wypożyczyć przed samą grą, bądź grać na własnym, wyłączając kulki, które należy zakupić u organizatora.
W Warszawie znajdują się również dwa pola zaprojektowane na zadaszonej hali otwarte na pojedynczych graczy. Jest to
Killhouse na Pradze Północ (ul. Wojnicka 2) oraz
GAMP Paintball w Ursusie (
ul. K. Gierdziejewskiego 5/272a). Na obu halach można grać zarówno na swoim jak i wypożyczonym sprzęcie.

Hala Killhouse zaaranżowana została by oddać klimat małego miasteczka o piętrowej zabudowie. Do gry można dołączyć odnajdując interesujące nas wydarzenia, które rozpisane są w kalendarzu dostępnym na stronie internetowej organizatora. Przed grą należy skontaktować się telefonicznie, bądź drogą mailową w celu uzyskania informacji o dostępności miejsc. Z kolei na hali Gampa, w każdy czwartek o godz. 19.30, organizowane są gry otwarte. Teren na hali urozmaicony jest m.in. o liczne podesty, wraki samochodów, labirynty oraz domki. Przed czwartkowym graniem należy potwierdzić swoją obecność telefonicznie. Jak zapewniają organizatorzy, możliwe jest również dołączenie do grup, które grają w innych terminach, ale w tej sprawie należy kontaktować się indywidualnie.
Na uwagę zasługują również pola poza Warszawą, ale do których możemy dojechać bezpośrednio ze stolicy. Z racji dużego terenu rozgrywek, pola zlokalizowane są w odległości kilkudziesięciu kilometrów od centrum miasta. Pojedynczy gracze mogą odwiedzić SILT Paintball w Otwocku (ul. Armii Krajowej 56), RedBall Paintball w miejscowości Rysie (kierunek Mińsk Mazowiecki) oraz Action Sports w Zalesiu Górnym (koło Piaseczna). Na wszystkich wyżej wymienionych polach możliwa jest gra zarówno na własnym, jak i wypożyczonym na miejscu sprzęcie.
Na 6 hektarowym polu SILT’a znajduje się obszerny teren leśny, budynek CQB oraz teren opuszczonego hotelu (dawny Pol-Hotel w Pogorzeli). Organizator zapewnia, że gry otwarte będą planowane co ok. 2 tygodnie, chociaż podobnie jak na hali Gampa, istnieje możliwość dołączenia do grup zorganizowanych, po wcześniejszym kontakcie oraz za zgodą pozostałych uczestników. Informacje na temat gier będą pojawiać się na koncie pola na
facebook’u oraz na forum PSI. Z Warszawy możemy dojechać bezpośrednio Koleją Mazowiecką, wysiadając na stacji PKP Śródborów (jedna stacja za Otwockiem).

Pole RedBall Paintball położone jest w odległości ok. 40 km od centrum Warszawy w miejscowości Rysie (gmina Dębe Wielkie). 8 hektarowy teren w połowie zagospodarowany jest na poligon paintball’owy, składający się z lasu oraz powierzchni z przeszkodami m.in. drewniane domki, mosty, rowy oraz stawy. Z mojej rozmowy z organizatorem wynikało, że w miarę możliwości będzie się starał organizować gry otwarte. Ich termin będzie uzależniony od wolnych terminów w grafiku oraz podobnych imprez odbywających się w tym samym czasie w okolicy. Informacji na ten temat należy szukać na
facebook’u oraz PSI. Na pole najłatwiej dojechać własnym transportem, chociaż często zdarza się, że z Warszawy będziemy mogli zabrać się samochodem z innymi uczestnikami. Pole Action Sports, jest zdecydowanie mniejsze od poprzednich. Znajduje się na terenie dawnej bazy noclegowej ośrodka „Wisła”, a jego powierzchnia to ponad jeden hektar. W jego skład wchodzą specjalnie przygotowane, opuszczone domki kampingowe oraz dodatkowe przeszkody m.in. drewniane konstrukcje, okopy, murowane bunkry i inne umocnienia. Całość zaaranżowano na terenie leśnym. Jedyną możliwością dołączenia do gier pojedynczych graczy jest dopisanie się do zorganizowanych już grup (po wcześniejszym kontakcie telefonicznym). Informacje na temat organizowanych eventów znajdziemy na
stornie internetowej organizatora. W okolice pola można również dojechać Koleją Mazowiecką.
Artykuł powstał w pełni obiektywnie, na podstawie informacji zasięgniętych u organizatorów oraz wpisów z portalu internetowego facebook i forum PSI. Mam nadzieję, że ułatwi on dostęp do dobrej zabawy początkującym graczom, ale i tym, którzy na swoją maskę przyjęli już nie jednego splata. Do zobaczenia na polu!
Daniel Bochen/fot. wikimedia.org/flickr.com
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj