Coca-colę wymyślił w 1886 r. J. S. Pemberton, aptekarz z Atlanty. Skład tego napoju do dziś jest okryty tak głęboką tajemnicą, że zna go zaledwie kilka osób na świecie. Koncentrat coli jest produkowany w głównej siedzibie firmy i rozsyłany do rozlewni na całym świecie. Kopia oryginalnej receptury jest przechowywana w skrytce SunTrust’s Bank w Atlancie.

Cola została wynaleziona jako… środek medyczny. Nawet w dzisiejszej medycynie wciąż jest stosowana do leczenia albo łagodzenia objawów różnych dolegliwości. Ale nie tylko. Cola jest bowiem znacznie bardziej „magicznym” napojem niż przypuszczał jej twórca. Dowód?

1. Coca-cola skutecznie usuwa tłuste plamy z tkanin. Kwaśny odczyn coli na poziomie (pH ok. 2,5 ) sprawia że wręcz idealnie wywabia plamy. Trzeba dodać do prania zawartość mniej więcej puszki (0,33ml) żeby pozbyć się nawet uporczywych, trudnych do uprania zaschniętych plam.
2. Usuwa rdzę. Trzeba namoczyć kawałek tkaniny albo gąbki w coli i nakryć nim rdzę na kilkanaście minut. Ułatwia też odkręcanie zapieczonych śrub.
3. Usuwa plamy krwi z tkanin.
4. Jest podstawowym składnikiem „lepkich” ciastek.
5. Usuwa plamy oleju z podłogi. W tym celu plamy trzeba najpierw namoczyć colą, a potem przetrzeć podłogę mokrym mopem.
6. Cola dodana do prania, skutecznie neutralizuje przykre zapachy z ubrań. Potrafi usunąć zapach np. papierosów czy ryb.
7. Ułatwia usunięcie gumy do żucia, głównie z włosów.
8. Zabija ślimaki oraz insekty. Żeby się ich pozbyć, trzeba małą miskę wypełnić colą i ustawić w miejscu, w którym jest ich najwięcej. Cola przyciąga je swoją słodyczą a kwaśny odczyn i dwutlenek węgla- zabija.
9. Jeśli raz w miesiącu zrosimy trawnik colą trawa będzie bujnie rosła i będzie pięknie zielona. Kwas fosforowy zawarty w coli jest ważnym składnikiem nawozów.
10. Coca cola zapobiega atakom astmy. Kofeina znajdująca się w dwóch puszkach Coli może zapobiec atakowi, bo rozszerza oskrzela, co przynosi natychmiastową ulgę astmatykowi.
11. Cola rozmraża zamrożone szyby, usuwa z nich insekty i inne zanieczyszczenia. Trzeba jej sporo nalać na szybę i chwilę poczekać. Następnie przepłukać wodą. W ten sam sposób czyścimy zderzaki samochodowe.
12. Colą czyści się przypalone garnki. Wlewamy napój do garnka i gotujemy przez kilka minut. Przypalenizna na pewno łatwo zejdzie.
13. Usuwa kamień z czajnika.
14. Neutralizuje ukąszenie komara.
15. Czyści zaciski samochodowych akumulatorów. Klemę należy zwilżyć niewielką ilością coli, odczekać 15-20 minut, zetrzeć napój i podpiąć akumulator.
16. Żeby wyleczyć nudności albo dolegliwości żołądkowe trzeba wypijać łyżeczkę coli co godzinę.
17. Cola też bawi i uczy. Można z niej zrobić wybuchającą fontannę: do dwulitrowej butelki coli wrzucamy jednego Mentosa. Całość szczelnie zakręcamy, a 20-30 minutach… butelkę dajemy komuś do odkręcenia. Nie stosować w pomieszczeniach zamkniętych np.: restauracjach.
18. Umożliwia pozbycie się czkawki. W tym celu płuczemy gardło dużym łykiem coli z lodem.
19. Oczyszcza silnik. Dystrybutory coli były czyszczone za jej pomocą przez dziesięciolecia. Nieoficjalnie.
20. Cola jest składnikiem słodkiego sosu barbecue. Mieszamy puszkę coli z keczupem i polewamy nią żeberka lub kurczaka.
21. Podlewamy szynkę colą w czasie pieczenia. Cukier się skarmelizuje, a szynka będzie wilgotna.
22. Żeby pieczeń była krucha i nabrała oryginalnego smaku trzeba dodać do niej zawartość jednej puszki coli
23. Cola usuwa patynę i naloty z metali kolorowych np.: z monet. Po prostu, trzeba je zanurzyć w napoju na kilka minut.
24. Cola postarza papier i zdjęcia nadając im starodawny wygląd. Papier należy zamoczyć w coli i pozostawić do wyschnięcia.
25. Czyści fugi. Polewamy colą podłogę w kuchni, a po kilku minutach wycieramy wilgotnym mopem.
26. Cola jest ważnym składnikiem kompostu. Zwiększa bowiem kwasowość, cukry i mikroorganizmy.
27. Kosmetyczki czasem doradzają, żeby dodawać małe ilości coli do balsamu do ciała. Dzięki temu skóra będzie bardziej świecąca i będzie wyglądała na zdrowszą.
28. Cola jest składnikiem niskotłuszczowych ciasteczek.
29. Jest też skutecznym środkiem na grypę żołądkową. Żeby ją wyleczyć trzeba wypić małymi łykami ok. 1 litr odgazowanej coli.
30. Cola skutecznie usuwa plamy ze szkła i porcelany, a także świetnie myje lustra.
31. Usuwa też plamy z dywanów. Stosuje się najpierw colę, peeling, a następnie czystą wodą z mydłem.
32. Dokładnie czyści toalety. Polewamy colą muszlę, a po chwili spłukujemy.
33. Cola wspomaga opalanie.
34. Wypicie codziennie jednej trzeciej puszki coli zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.
35. Wspomaga rozrost azalii i gardenii.
36. Usuwa starą farbę. Należy zamoczyć ręcznik w Coca-Coli, umieścić go na pomalowanej powierzchni na kilka dni. Ręcznik musi być wilgotny cały czas. Po tym czasie farba zejdzie bez trudu.
37. Cola może przerwać nadchodzący atak migreny.
38. Świetnie smakuje z wódką, rumem, lub bourbonem.
39. Zmywa farbę z włosów. (Stosować Diet Coke).
40. W ogóle, cola jest znakomitym środkiem do pielęgnacji włosów. Zawiera bowiem fosfor, który zamyka łuski włosów, dzięki czemu stają się bardziej lśniące i sprężyste. Można też przepłukać włosy napojem, a po 10-15 minutach umyć je szamponem jak zwykle. Można też sporządzić roztwór z coca-coli. W tym celu mieszamy szklankę coli ze szklanką wody i spryskujemy tym włosy. Po kilku minutach i myjemy włosy szamponem. Staną się milsze w dotyku, bardziej lśniące i świeże.
41. Podobno można ją też pić prosto z puszki dla orzeźwienia
Jedna puszka coli to tyle samo, co siedem dużych kostek cukru, o innych szkodliwych substancjach nie wspominając. Ten napój działa podobnie do heroiny. Oto, co się dzieje w ciągu godziny naszym organizmie po wypiciu 330 ml coli.
Po 10 minutach ogromna ilość cukru przedostaje się do krwi. Właściwie powinno to wywołać wymioty, ale kwas fosforowy zawarty w coli zakwasza ją, a spragnionym daje wrażenie orzeźwienia.
Po 20 minutach stężenie cukru w organizmie wzrasta. Trzustka produkuje mnóstwo insuliny i przetwarza cukier w tłuszcz, który jest łatwiej przyswajany przez organizm.
Po 40 minutach wchłaniamy większość kofeiny, która znajdowała się w puszce coli. To właśnie ona odpowiada za rozszerzenie źrenic i rosnące ciśnienie.
W 45. minucie zaczyna się produkcja dużych ilości dopaminy, hormonu stymulującego "ośrodek przyjemności" w mózgu. Taka sama reakcja zachodzi, gdy zażywamy zarówno narkotyki, jak i cukier.
Po 60 minutach poziom cukru we krwi wyraźnie się obniża (hipoglikemia), a osoba, która wypiła colę czuje się zmęczona, senna i na niczym nie może się skoncentrować.