Sylwester trudno wyobrazić sobie bez toastu. Dodatkowo, aby zabawa była szampańska przyda się troszeczkę rozluźnienia. Od dawna wiadomo, że najlepiej rozluźnia alkohol. Naukowcy stwierdzili, że niewielkie ilości tego specyfiku nie tylko rozluźniają system nerwowy, ale również dobrze wpływają na układ krążenia i serce. Mózg wytwarza hormon szczęścia, rozluźniają się mięśnie, obniża się poziom uwagi i reakcji, cały układ nerwowy ulega rozluźnieniu a człowiek odstresowuje się.

Co to znaczy niewielkie ilości? Jeśli chodzi o mocne trunki w przypadku kobiet to 25 ml, mężczyźni mogą sobie pozwolić na 50 ml na dobę. Natomiast wina można wypić od 100 do 150 ml na dobę. Oczywiście wszyscy wiemy, że alkohol to trucizna jeśli się z nim nieodpowiednio obchodzimy i może prowadzić do alkoholizmu, który jest chorobą. Ale już ojciec medycyny Hipokrates kilka tysięcy lat temu zauważył, że ,,trucizna może być lekarstwem-wszystko zależy od dawki”.

Oto kilka przydatnych trików, by na drugi dzień poczuć się trochę lepiej:
1. Herbata z mlekiem
1 łyżeczkę zielonej lub czarnej herbaty zalać 100 ml wrzątku, wsypać 4 łyżeczki cukru i dodać 2 łyżki stołowe mleka lub dwie łyżeczki śmietanki. Pić małymi łyczkami, gorący napar. Za dwie godziny można powtórzyć te działania.
2.Witamina C
Witamina ta jest silnym antyoksydantem i dlatego może pomóc przy różnych zatruciach nie tylko alkoholowym. Najlepiej dostarczyć ją z pokarmami, ale w sytuacjach nagłych można wspomóc się jej syntetyczną formą.
3. Jajecznica
Jajka przebogato wyposażone w mnóstwo aminokwasów i innych wspaniałych substancji zdziałać mogą cuda. Usmażone w postaci jajecznicy na maśle z szynką pomagają natychmiastowo i skutecznie, dają extra ładunek kaloryczny.
4. Sok pomidorowy
Sok pomidorowy łagodzi dolegliwości związane z zatruciem alkoholowym dzięki dużej zawartości witamin m.in witaminy C czy potasu. Sok wyrównuje niedobory kwasów, łagodzi dolegliwości żołądkowe, stymuluje trawienie, pobudza aktywność gruczołów trawiennych, uzupełnia braki płynów i dostarcza wypłukane przez alkohol elektrolity. Pomidory mają właściwości uspokajające i oczyszczają organizm z toksyn.
5. Kiszona kapusta, sok buraczany
Kwas buraczany, czyli sok z kiszonych buraków, podobnie jak kiszonki, uzupełnia niedobór witamin i składników mineralnych w organizmie oraz korzystnie wpływa na proces jego detoksykacji.
6. Herbata z miodem i cytryną
Dostarczy glukozy, czyli pożywienia dla mózgu, fruktozy, która pomoże rozłożyć aldehyd octowy, a także witaminy C.
7. Gorący rosół
Najlepsza zupa na kaca. Sprawi, że nasz żołądek zacznie pracować i porządnie rozgrzeje.  Zawiera masę wartościowych składników odżywczych: potas, magnez, wapń, witaminę E, warto dodać do niego pietruszkę, która uzupełni braki witaminy C.