
Projekt Polska 3.0 jest spójnym planem gospodarczym, który zakłada stworzenie atrakcyjnej dla biznesu strefy terenów inwestycyjnych wraz z kompleksową obsługą finansową, prawną, inwestorską i marketingową. Te usługi będą świadczyły polskie firmy, które będą też, w pewnym sensie przy okazji promowały polską myśl technologiczną i innowacyjną. Ponieważ ten program bazuje na sprawdzonych światowych wzorcach, umożliwi też tworzenie nowych form konkurencyjności polskiej gospodarki. A budowanie międzynarodowej konkurencyjności polskiej gospodarki jest zadaniem coraz trudniejszym. Autorzy programu mają tego świadomość i dlatego ciągle poszukują efektywnych sposobów kształtowania tej konkurencyjności. Uważają też, że nowe rozwiązania trzeba lokalizować w spójnych, zaplanowanym na wiele lat projektach, właśnie takich jak Polska 3.0. Jest to pierwszy program systemowy realizowany według zasad nowej polityki przemysłowej UE 2014- 2020, dzięki któremu polskie przedsiębiorstwa będą mogły osiągnąć stabilność przez rozwiązania infrastrukturalne i technologiczne.
Odra- Ten projekt zakłada budowę największego w Europie Ponadnarodowego Centrum Logistycznego Gorzyczki- Vernowice na Śląsku. To miejsce wybrano dlatego, bo tam krzyżuje się wiele europejskich dróg; autostrad, tras kolejowych i szlaków wodnych. Pierwszym krokiem do realizacji tego projektu będzie przywrócenie żeglowności polskich rzek, poczynając od Odry do połączenia jej z Dunajem przez Łabę. Planowane jest również odbudowanie drogi wodnej E-40 na odcinku Dniepr- Wisła. Tym przedsięwzięciom będzie towarzyszyła rozbudowa przybrzeżnej infrastruktury. Planowane jest też wykorzystanie największego portu lotniczego Cargo Katowice- Pyrzowice oraz dużego, 500- hektarowego terenu inwestycyjnego. Jest to cały kompleks zadań bardzo trudnych i wymagających czasu, ale jeśli uda się je zrealizować, będzie to naprawdę, wielkie osiągnięcie.
Autorzy tego projektu uważają, że transport w połączeniu z logistyką i spedycją będą w najbliższych dekadach najszybciej rozwijającą się dziedziną gospodarki na świecie. Uważają również, że Polska ma szanse konkurować w tej dziedzinie z takimi potęgami jak Niemcy czy Francja dzięki o wiele lepszym niż w tamtych krajach uwarunkowaniom geograficznym, głównie w kontekście kontaktów z krajami Dalekiego Wschodu. A przecież to właśnie one coraz śmielej wkraczają na europejskie rynki i potrzebują solidnego partnera o odpowiednim potencjale infrastrukturalnym i ludzkim. Śląsk spełnia te warunki i dlatego mógłby stać się znakomitym forum dla usług transportowo- logistycznych. Stosunkowo łatwo byłoby tam zbudować skutecznie działający węzeł kolejowy, który leżałby najbliżej linii szerokotorowej, co daje możliwość transportu multimodalnego. Dość łatwo byłoby tam też przywrócić wodny transport śródlądowy.
Górnictwo- Nowoczesne podejście do górnictwa to podejście interdyscyplinarne, wymuszające integrację międzynarodowych środowisk naukowych i gospodarczych, ale także zaangażowania lokalnych społeczności. Żeby realizacja Narodowego Programu Polityki Przemysłowej RP- Polska 3.0 była skuteczna, wymaga efektywnego i racjonalnego wykorzystania wszystkich posiadanych zasobów. Ponieważ jest to program, który jest realizowany według nowej polityki przemysłowej UE 2014-2020, trzeba stworzyć warunki do jego społecznej akceptacji ze strony wszystkich jego uczestników. Globalne przemiany społeczno-gospodarcze, determinują zmiany rynków pracy. Gospodarki krajowe muszą się dostosować się do nowych warunków biznesowych. Nie inaczej jest w wypadku Polski. Idea zrównoważonego rozwoju musi być stale reorganizowana i implementowana na każdym szczeblu zarządzania. W tym ujęciu najważniejsze jest wykorzystywanie przedsięwzięć innowacyjnych, których wdrożenie zapewni wzrost konkurencyjności na rynku europejskim i światowym. Należy więc wykorzystywać w jak najwyższym stopniu zasoby ludzkie oraz możliwości krajowe, w korelacji z warunkami geograficznymi.

Nowe technologie i inwestycje i efektywność energetyczna- Jest spójnym planem gospodarczym, który zakłada stworzenie atrakcyjnej dla inwestorów strefy biznesu, terenów inwestycyjnych. W dyspozycji inwestorów będzie kompleksowa obsługa finansowa, prawna, inwestorska, marketingowa, a nawet HR. Te usługi będą świadczyły polskie firmy, które przy okazji będą promowały polską myśl technologiczną i innowacyjną. Dzięki niemu możliwe też będzie tworzenie nowych form konkurencyjności. Niejako ,,skutkiem ubocznym,, realizacji tego programu będzie promocja tej części Europy na arenie międzynarodowej. program w Polsce jest nowością, to jednak bazuje na sprawdzonych światowych wzorcach.
Wdrożenie Programu Polska 3.0 jest elementem budowania nowoczesnej sieciowej gospodarki. Przywołana sieciowość idealnie wpisuje się w program Europa 2020, który skupia się na stymulowaniu działań gospodarczych z wykorzystaniem potencjału poszczególnych regionów państw członkowskich UE. Polska ma szansę stać się liderem gospodarczych branży transportu gospodarczych logistyki. Położenie geograficzne pozycjonuje nas w przestrzeni geopolitycznej jako idealny ,,łącznik,, między Wschodem i Zachodem. Idee dawnych przywódców i myślicieli politycznych, takich jak sławne ,,Międzymorze,, Piłsudskiego czy też ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś) Giedroycia i Mieroszeskiego mogą zostać zrealizowane w nowej odsłonie.
Polska może stać się liderem regionu, a przez to zostać wielowymiarowym pośrednikiem w kontaktach gospodarczych i politycznych. Obecna sytuacja geopolityczna sprzyja regionalnym porozumieniom. Jest to kolejny punkt sprzyjający realizacji śmiałej idei Programu Polska 3.0, Polski silnej i innowacyjnej. Mamy potencjał i mamy możliwości. Teraz jednie trzeba te idee zrealizować. W partnerstwie z ludźmi biznesu, władzą centralną przy współudziale środowisk naukowo- badawczych i szkoleniowych.
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw to największa organizacja klastrowa w kraju, która jest inicjatorem projektu POLSKA 3.0. Grupuje wiele polskich przedsiębiorstw, które posiadają wysoko innowacyjne rozwiązania i często są liderami rynku w swoich branżach. Podmioty, które są członkami Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw są więc jednocześnie partnerami projektu, których rozwiązania są prezentowane i analizowane, w celu przyszłej współpracy dla realizacji poszczególnych etapów programu POLSKA 3.0.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj