
Projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości gruntowych Skarbowi Państwa pod budownictwo mieszkaniowe powstał w połowie grudnia ubiegłego roku. Fundusz ma wspomagać program Mieszkanie Plus przez gromadzenie gruntów należących do Skarbu Państwa, a którymi obecnie zarządzają różne podmioty. Ma tymi gruntami zarządzać i inwestować na nich. Wiceminister podkreśla, że te grunty będą kupowane po cenach rynkowych.
Nie musimy wyłącznie korzystać z usług deweloperów w tym zakresie, ale możemy sami budować. Mamy firmy zarówno deweloperskie, jak i budowlane- tłumaczy Smoliński. -Chcemy, żeby te grunty nie były sprzedawane tak jak w ostatnich latach - wyłącznie po to, żeby zasypywać dziurę budżetową bez konkretnego celu. Teraz będzie to związane z polityką państwa, które chce wykorzystać grunty, które przez kilkadziesiąt lat były niewykorzystane i dzięki temu zwiększyć również przychody Poczty Polskiej.
„Wstępna kwerenda zasobów gruntowych, którą przeprowadziło ministerstwo infrastruktury pokazała, że w zasobach Skarbu Państwa, zarządzanych przez wojewodów lub agencje wykonawcze jest ok. 7,7 tys. ha gruntów. Teraz mogą one zostać wniesione do Funduszu” napisano w projekcie ustawy.
Do funduszu ziemi wejdą grunty Agencji Nieruchomości Rolnych, czyli grunty rolne, grunty Agencji Mienia Wojskowego, grunty wojskowe i te tereny, którymi bezpośrednio administruje państwo, a które teraz są w gestii starostów czy wojewodów- powiedział Smoliński. -Będziemy chcieli te wszystkie grunty przenieść do banku ziemi.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj