
O uproszczenie komunikacji, zatroszczył się młody naukowiec Maksym Smirnow. Mimo swoich 17 lat, potrafił doskonale wykorzystać technologię Intela do szlachetnych celów. W ten sposób stworzył inteligentną rękawiczką, która translatuje ruchy dłoni na litery. W ten sposób rozmówca na wyświetlaczu widzi dokładnie, co chce mu się przekazać. A wszystko dzieje się za sprawą płytki Intela, która jest schowana w rękawiczce.
Według młodego naukowca nadal można odczuć wielki niedosyt jeśli chodzi o urządzenia kierowane do osób niedosłyszących lub niemych.
Pierwsza próba stworzenia podobnego wynalazku odbyła się kilka lat temu. Wtedy projektem zajęli się studenci z Ukrainy, którzy próbowali wygrać konkurs Imagine Cup, w jakim głównym organizatorem był Microsoft.
Ale wynalazek niestety miał pewne niedogodności. Jedną z nich był przymus programowania rękawicy przed każdym zastosowaniem.
Początkowo rękawica posiadała w sobie płytkę Intel Galieo, obecnie funkcjonuje ona na płytce Intel Edison. Praca płytki polega na zbieraniu informacji z czterech czujników rozłożonych na dłoni. Czujniki odpowiedzialne są za rozpoznawanie ruchu, a także dokładnego kąta odkształcenia dłoni. Informacje pozyskiwane są także akcelerometru oraz żyroskopu. Te elementy odpowiedzialne są między innymi za weryfikację, w którym kierunku podąża dłoń.
Chociaż rękawiczka nie wykrywa w 100% wszystkich pokazywanych znaków, to dokładność jej pracy i tak utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Około 80-85% ruchów jest wykrywanych bezbłędnie.
Wydaje się, że osoby głuchonieme mogłyby wykorzystywać wszystkie gadżety, które są dostępne bez żadnego problemu na rynku technologicznym. Wystarczyłoby posiadać dosłownie tablet lub smartfona, by korzystać z notatnika. Jednak takie osoby przyznają, że zdecydowanie łatwej jest im posługiwać się językiem migowym, który dla nich jest bardzo naturalny i tłumaczenie przy jego pomocy, staje się zdecydowanie łatwiejsze.
Oczywiście rękawiczka wymaga jeszcze wielu różnych modyfikacji, by spokojnie mogłaby spełniać swoją rolę. Jednak na przykład aktorzy z Nedoslov, byli bardzo zadowoleni z wyników rozmowy za pośrednictwem rękawiczki. A są to osoby z reguły niesłyszące.
Projekt naukowy to jedno, a drugim celem jest odpowiedni marketing i na pewno stosunkowo przystępna cena. W tej kwestii młody naukowiec ma sporo wątpliwości, czy ktoś będzie zainteresowany pomysłem na skalę komercyjną. Woli zatem skupić się jak na razie bardziej na rozbudowaniu wynalazku. Ponadto ma już w głowie pomysły na inne projekty. Jego jednym z marzeń jest wykonanie urządzenia, które pomogłoby osobom niewidomym w poruszaniu się po otoczeniu. Tym wynalazkiem miałby być stereofoniczny generator dźwięku. Jak na razie jednak pomysł pozostaje wyłącznie na poziomie planów.
Maksym Smirnow uważa też, że przejście na płytkę Intel Edison było bardzo dobrym rozwiązaniem. Ponieważ jest ona bardziej energooszczędna, a także można ją ładować bez problemu w terenie. Wystarczy ładowarka podobna do smartfona.
Młody wynalazca korzysta z bardzo dużego wsparcia technicznego ze strony firmy Intel. Przede wszystkim może liczyć na szeroki dostęp do różnych ich produktów. To nie ogranicza go w wykonywanych przez niego eksperymentach.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj