Mazowiecki program in vitro realizowany jest już 1,5 roku i potrwa do 2025 r. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył 18 mln zł.

410 ciąż i 104 dzieci

Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego rozpoczął się we wrześniu 2019 r. Do dziś w ramach programu potwierdzonych zostało 410 ciąż i urodziło się 104 dzieci.

Pierwsze osiemnaście miesięcy działania programu pokazuje, że tego typu inicjatywy są potrzebne. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik wiele par starających się o dziecko decyduje się na przystąpienie do programu. -Spośród 1773 par, które się zgłosiły, 1161 zakwalifikowało się do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Przeprowadzono ich już 918, czego wynikiem jest ponad 400 ciąż i ponad 100 dzieci – zaznacza. -To wielka radość i spełnienie marzeń ich rodziców, a my cieszymy się wraz z nimi.

18 mln zł do 2025 r.

Ogromne znaczenie społeczne programu dostrzega Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. -Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania programem. W ubiegłym roku zdecydowaliśmy o wydłużeniu okresu realizacji programu o kolejne 3 lata – do 2025 r. Za tą decyzją idą też konkretne środki finansowe – 10,5 mln zł – dodaje. W sumie na realizację programu samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 18 mln zł.

Pierwsze dziecko

4 czerwca 2020 r. urodziło się pierwsze dziecko, które zostało poczęte w Gravidzie Sp. z o.o. w Płocku. Dziecko rozwija się prawidłowo, a jego rodzice są bardzo szczęśliwi.

Skuteczność metody zapłodnienia pozaustrojowego

Średnia skuteczność zabiegów in-vitro w Polsce wynosi ok. 35 proc. Wskaźnik dla programu realizowanego na Mazowszu w każdym z ośrodków przewyższa ten wynik i wynosi dla [1]: Medi Partner Sp. z o.o. – 44 proc., Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. – 51 proc, Gravida Sp. z o.o. – 39 proc.

 

Więcej na temat programu i warunków uczestnictwa: https://www.mazovia.pl/zdrowie/riorytetowedziaaniawojewdztwamazowieckiegowobszarzezdro/program-polityki-zdrowotnej/zaplodnienie-pozaustrojowe--in-vitro/

 


[1] % liczony na podstawie analizy liczby przeprowadzonych procedur i liczby potwierdzonych ciąż.