Oszuści żerują na programie 500+. W internecie pojawiły się witryny, z których za opłatą można pobrać formularze potrzebne do złożenia wniosku o rządowe świadczenia - pisze "Rzeczpospolita" To oszustwo - ostrzegają Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz policja

Rządowy program Rodzina 500+ rusza z początkiem kwietnia i od tego momentu będzie można składać wniosek w sprawie wypłaty tego świadczenia. Tymczasem m.in. na Facebooku kolportowane są linki do stron, gdzie takie wnioski można ściągnąć wraz z błędnymi informacjami o samym programie.

Na niektórych witrynach można znaleźć informacje, że urzędy już rozpoczęły przyjmowanie wniosków, na innych, że urzędy już udostępniają gotowe wnioski do wypełnienia.

„Należy go pobrać, wydrukować i dostarczyć do magistratu do 1 kwietnia. Świadczenie będzie również wypłacane od 1 kwietnia" – zapewniają autorzy jednej z takich stron i zachęcają do skorzystania z linku, pod którym można pobrać dokument.
Żeby go dostać, trzeba wpisać jednak numer telefonu, pod który właściciele witryny wysyłają płatne SMS-y. Na jednej ze stron w regulaminie podano, że koszt usługi to 6,15 zł brutto za każdy SMS otrzymany w ramach subskrypcji, a w ciągu tygodnia użytkownik otrzymuje maksymalnie trzy wiadomości.
„Łączny koszt usługi w okresie miesiąca to: 79,95 zł brutto" – czytamy w regulaminie oszukańczej strony.

Na innych opłaty za jeden SMS mogą dochodzić do kilkudziesięciu złotych. Poza tym oszuści wysyłają wiadomości z zapytaniem, czy odbiorca chce przystąpić do programu Rodzina 500+. Odesłanie odpowiedzi to nawet kilkadziesiąt złotych.
Informacje o takich oszustwach już docierają do Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do policji Solidarnie ostrzegają one przed oszustami. Policja prosi, by informować ją o każdym takim przypadku.

Specjalny komunikat wydał też resort rodziny: „W związku z powstającymi kolejnymi stronami internetowymi, na których można pobrać wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego, informujemy, że strony te nie są związane z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Służą jedynie próbom wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku" – tłumaczy ministerstwo.
Przypomina też, że wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego jest darmowy, a jego wzór można ściągnąć ze strony resortu.

„Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można składać od momentu startu programu, czyli od 1 kwietnia" – podkreślają urzędnicy.

Dokumenty w formie papierowej będzie można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. Można je będzie wysyłać również pocztą. Wnioski będą też przyjmowane m.in. za pomocą bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) czy za pośrednictwem ePUAP.