Moda na pojemniki trwa. Nie jest to tylko wymysł dla sportowców czy fitnessowych maniaków. Do pojemniczka możemy włożyć nasze ulubione produkty, komponując je w pyszną przekąskę. Dobrze jest wiedzieć, co się je i mieć pewność z czego został przygotowany posiłek. Przy okazji parę złotych zostanie w kieszeni. Mamy dla Was kilka przepisów na zdrowe i smakowite jedzenie.

Sałatka z tuńczykiem i brokułami

Składniki (2 porcje):pół opakowania mieszanki sałat, 3 rzodkiewki, ok. 100 g tuńczyka w oliwie, 1 kromka chałki, 1/3 brokuła, 2 łyżki tartego parmezanu, sól, pieprz.

Miodowy winegret: 4 łyżki oliwy, 3 łyżki soku z cytryny, 1 łyżka miodu, sól i pieprz.

Sałatę opłukać, wyłożyć na talerze. Dodać pokrojoną rzodkiewkę i kawałki tuńczyka. Chałkę pokroić w kosteczkę, wrzucić na rozgrzaną patelnię i obsmażyć z każdej strony na złoty kolor, dodać do sałatki.Różyczki brokuła wrzucić na osolony wrzątek i gotować ok. 5 minut, odcedzić na sitku. Ułożyć na sałacie i posypać tartym parmezanem. Wszystko doprawić świeżo zmielonym pieprzem i solą morską. W miseczce wymieszać składniki winegretu i polać po sałatce.

Kanapka z kurczakiem i awokado

Składniki: 8 kromek pieczywa (najlepiej razowego),  1 nieduży filet z piersi kurczaka, 1 małe dojrzałe awokado, 1 łyżeczka majonezu, garść rukoli albo młodego szpinaku, sok z cytryny, sól i pieprz.

Mięso cienko rozbić, oprószyć solą i pieprzem albo przyprawą do kurczaka (wg uznania). Usmażyć na niewielkiej ilości oleju. Awokado obrać, usunąć pestkę i rozgnieść widelcem. Wymieszać z majonezem, doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Powstałą pastą posmarować dość grubo 4 kromki chleba. Następnie nałożyć rukolę/szpinak oraz kurczaka.

Lekka sałatka cezar

Składniki: sałata rzymska, świeża bazylia, 8 oliwek, ser parmezan, 100 g piersi z kurczaka.

Sos: 50 ml jogurtu naturalnego, sól, pieprz, sok z cytryny, pół łyżeczki miodu.

Pierś kurczaka nacieramy rozgniecionym czosnkiem i przyprawami. Zawijamy w folie i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st. Przez 30 minut lub smażymy. Przygotowujemy sos: jogurt ucieramy z płynnym miodem na jednolitą, gładką masę. Dodajemy kilka kropel soku z cytryny, odrobinę soli, pieprzu i mieszamy. Najpierw układamy sałatę rzymską, liście bazylii i oliwki. Ścieramy ser, a na to kładziemy pokrojoną w paski pierś z kurczaka. Całość polewamy sosem jogurtowym.

Rollsy

Składniki na naleśniki: 2 jajka, pół szklanki mąki, pół szklanki mleka, odrobina miosu, sól, pół łyżeczki oleju

Proponowane dodatki: papryka, cukinia, 2 łyżki serka naturalnego, kiełki słonecznika, wędlina / 2 łyżki serka, kiełki słonecznika, zmielone orzechy włoskie

Smażymy naleśniki. Cukinię i paprykę kroimy w kawałki i grillujemy na suchej teflonowej patelni. Na środku naleśnika smarujemy serkiem szeroki pas. Po bokach układamy wędlinę i warzywa lub orzechy. Wszystko zawijamy w rulon i tniemy na mniejsze części.

Sałatka z łososiem i rukolą

Składniki: 125 g łososia wędzonego, pół czerwonej cebuli, 2 garście rukoli, 2 pomidory, pół czerwonej papryki, 2 jajka ugotowane na twardo, kilka oliwek.

Dressing: 2 łyżki oliwy, 1 łyżeczka octu, 1 łyżeczka musztardy, pół łyżeczki miodu, sól, pieprz.

Układamy rukolę, dodajemy pokrojone w kawałki pomidory i paprykę, jajka pokrojone w ćwiartki lub na pół, posiekaną w piórka cebulkę, podzielonego na mniejsze kawałki łososia, oliwki. Składniki dressingu mieszamy i polewamy sałatkę. Jako dodatek można przygotować chrupiące grzanki z bagietki lub ciabatty.

Serek wiejski z dodatkami

Składniki: 250 g brokułu, 150 g serka wiejskiego, rzodkiewka, 1 mała cebulka, szczypiorek, przyprawy.

Brokuł dzielimy na różyczki i gotujemy w lekko osolonej wodzie, następnie studzimy. Do miski wrzucamy serek wiejski, pokrojoną w kostkę cebulę, rzodkiewkę, różyczki brokułu i szczypiorek. Całość doprawiamy do smaku i dokładnie mieszamy.

Makaron z kurczakiem i bobem  

Składniki (2 porcje): pierś kurczaka, 1 łyżka oleju, 250 g bobu, 4 pomidory suszone, 100 g śmietany 18%, sok z cytryny, 4 łyżki parmezanu, garść posiekanej natki pietruszki, makaron.

Ugotować bób w osolonej wodzie, ok. 5 minut. Następnie przelać go zimną wodą i obrać z osłonek. Kurczaka oprószyć solą i pieprzem, usmażyć na patelni grillowej posmarowanej lekko olejem. Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu, przed odcedzeniem odlać chochelkę wody z gotowania makaronu. Odcedzony makaron włożyć z powrotem do garnka, dodać bób, pierś i pomidory pokrojone w paski, śmietanę, parmezan, sok z cytryny i natkę pietruszki. Lekko podgrzać i wymieszać. Dodać odrobinę odlanej wcześniej wody do uzyskania żądanej konsystencji sosu. Doprawić do smaku solą i pieprzem, nakładać na talerze.

Marchewkowe ciasteczka owsiane

Składniki: szklanka płatków owsianych błyskawicznych
¾ szkl. mąki
1 ½ łyżeczki (5g) proszku do pieczenia
1 ½ łyżeczki (3g) cynamonu 
szczypta soli
2 łyżki (28g) olej kokosowy lub masła, roztopionego i lekko schłodzonego
1 duże jajko, w temperaturze pokojowej
1 łyżeczka (5 ml), ekstraktu z wanilii
½ szkl (120 ml), syropu klonowego (lub miód)
¾ szkl startej marchewki (około 1 niewielka średnia)

W średniej misce wymieszać: płatki owsiane, mąkę, proszek do pieczenia, cynamon i sól. W osobnej misce wymieszać olej kokosowy, jajko i wanilię. Wymieszać z syropem klonowym, aż całkowicie się połączą. Dodaj do mącznej mieszanki, mieszając aż do połączenia. Dodaj marchew. Schłodź ciasto przez co najmniej 30 minut. Rozgrzej piekarnik do 170 ° C, wyłóż papier do pieczenia. Uformuj z ciasta porcje ciasteczek. Piecz przez około 15-20 minut. Schłodzić na blasze przez co najmniej 15 minut przed podawaniem.

mj / fot. pixabay.com