Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Uber jest firmą transportową i w taki właśnie sposób powinna być traktowana. Oznacza to, że przedsiębiorstwo będzie musiało dostosować się do regulacji rządów państw członkowskich, które określają zasady funkcjonowania taxi.

Do tej pory Uber tłumaczył, że jest wyłącznie platformą technologiczną, która łączy niezależnych kierowców z potencjalnymi klientami. Po wyroku TSUE, od którego nie można się odwołać, firma będzie musiała traktować kierowców jak swoich pracowników.

„Usługa oferowana przez Ubera, łączącą klientów z kierowcami-amatorami jest ujęta w usługach z dziedziny transportu. Państwa członkowskie mogą zatem regulować warunki świadczenia tych usług” - twierdzi Trybunał Sprawiedliwości.

Uber zapewnia, że ten wyrok nie zmieni zbyt wiele w funkcjonowaniu firmy. „To orzeczenie nie będzie miało wpływu na to jak działamy w większości krajów UE, w których jesteśmy regulowani przez przepisy prawa transportowego. Należy jednak pamiętać, że miliony Europejczyków wciąż nie mają dostępu do aplikacji takich jak nasza. Jak powiedział nowy CEO Ubera, należy regulować takie usługi jak Uber. Dlatego będziemy kontynuować rozmowy z miastami w całej Europie, aby umożliwić Europejczykom dostęp do niezawodnej alternatywy transportowej dostępnej za pośrednictwem jednego kliknięcia w aplikacji” - tłumaczą przedstawiciele firmy w przesłanym nam oświadczeniu.

Jest to finał sprawy, która ciągnęła się ponad pięć lat. W tym czasie wielokrotnie zastanawiano się, czy Uber to usługa transportowa. Przedsiębiorstwa taksówkarskie tłumaczyły, że Uber niszczy ich biznes, bo nie musi przestrzegać tych samych regulacji. W wielu krajach dochodziło do protestów. Podobne wydarzenia miały miejsce również w Polsce.