W piątek, 24 lutego, na ekrany kin wszedł„Pokot” Agnieszki Holland (na podstawie książki Olgi Tokarczuk), nagrodzony kilka dni temu Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie. We wtorek, 21 lutego na uroczystej premierze filmu w Warszawie gościli twórcy filmu i aktorzy (m.in. odtwarzająca rolę główną Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Patrycja Volny, Borys Szyc, Katarzyna Herman, Marcin Bosak). W najbliższych dniach twórcy spotkają się z widzami na kolejnych pokazach specjalnych. Zapraszamy.

Warszawska premiera była pierwszym publicznym pokazem „Pokotu” w Polsce. Agnieszka Holland oraz wybrani twórcy spotkali się z widzami również na premierach lokalnych w w Poznaniu (kino Helios, 22.02), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe, 23.02), Nowej Rudzie i Bystrzycy Kłodzkiej (24.02).

Z kolei we wtorek, 28 lutego, w warszawskim kinie Atlantic odbędzie się pokaz specjalny – seans połączony z dyskusją pt.: „Czy czeka nas zemsta zwierząt?”. Rozmawiać będą Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk, Adam Wajrak oraz Zenon Kruczyński z koalicji „Niech żyją!”. Dyskusję poprowadzi Karolina Głowacka z Radia TOK FM.

Tego samego wieczoru „Pokot” będą mieli okazję zobaczyć w Warszawie widzowie niepolskojęzyczni – w kinie Wisła, w ramach cyklu Polish Films For Foreigners, odbędzie się pokaz filmu z angielskimi napisami. Po pokazie Agnieszka Holland spotka się z widzami.


Bilety na te pokazy są dostępne na stronach kin.

Główną bohaterką „Pokotu” jest Janina Duszejko, która każe się nazywać po prostu Duszejko, a i tak mało kto zapamiętuje jej nazwisko. To emerytowana inżynierka, miłośniczka astrologii i wegetarianka. Pełna pasji i wrażliwości. Walczy o fundamentalne wartości, którym jest wierna, ale nie jest jej niełatwo. I z powodu społeczności, która rządzi się patriarchalnym porządkiem i z powodu wieku.

Duszejko kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Wtedy zaczyna niekonwencjonalne śledztwo…

Agnieszka Holland mówiła o „Pokocie”, że mógłby nosić tytuł „To nie jest kraj dla starych kobiet”. Po premierze w Berlinie, nazywany był „subtelnym ekologicznym thrillerem” (The Economist). Recenzenci doceniali również go za humor, fantastyczną kreację Agnieszki Mandat, za wspaniałe, unikalne zdjęcia.

W „Pokocie” mieszają się gatunki filmowe, co nietypowe dla Agnieszki Holland. „Pokot” nie daje się zaszufladkować. W pięknych plenerach Kotliny Kłodzkiej miesza się kryminał, czarna komedia, thriller i magia.

„Pokot” w kinach już od 24 lutego.