Data wydarzenia: 20.03.2016 14:00 - 20.03.2016 20:00
Miejsce wydarzenia: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa

W niedzielę 20 marca o godzinie 14.00 Teatr Żydowski zaprasza z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji na „Rzeź. Diabelski plan Stalina”.

12 sierpnia 1952 roku na Łubiance w Moskwie zamordowano 24 żydowskich pisarzy, poetów, artystów i uczonych. Do 1953 roku w Związku Radzieckim zginęło 238 żydowskich pisarzy, 106 artystów, 19 kompozytorów i muzyków, 87 malarzy i rzeźbiarzy. Tych blisko 500 twórców zamieszkujących miasta Rosji, Ukrainy, Białorusi było stopniowo eliminowanych przez ówczesne władze. Stalin zdawał sobie sprawę, że może spalić Talmud, ale nie pozbędzie się tym samym ducha narodu. Należało więc zniszczyć ludzi, którzy ten Talmud pisali. Narodowa literatura przetrwała w kraju, w którym narodowość jako taka została zanegowana. Literatura żydowska nie dała się przystosować do wymogów cenzury i linii partii, pozostała literaturą jednoczącą Żydów, przeszkadzając tym samym w realizacji planów władz radzieckich.

W ramach Międzynarodowego Dnia Poezji oddamy należną pamięć ofiarom tej bestialskiej zbrodni przybliżając twórczość i sylwetki: Dawida Hofsztejna, Lejba Kwitko, Pereca Markisza, Mojsze Kulbaka, Samuela Halkina, Iziego Charika, Zelika Akselroda, Szmuela Persowa, Dawida Bergelsona, Der Nistera, Icyka Fefera, Maksa Erika, Wiktora Altera, Henryka Erlicha, Liny Stern, Salomona Michoelsa i Beniamina Zuskina.

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer
Wystąpią: aktorzy Teatru Żydowskiego

WSTĘP WOLNY - wejściówki do odebrania w kasie teatru.