Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski zdradzili swoją listę najlepszych filmów do oglądania we dwoje. Wśród TOP 20 znajdują się zarówno klasyki światowego kina, jak i nowsze produkcje. Choć wszędzie pojawia się wątek miłosny, to nie są to tylko romanse. Ta lista to gotowy przepis na wspólne chwile – nie tylko w walentynkowy wieczór.

Historia związku Katarzyny Warnke i Piotra Stramowskiego też mogłaby być dobrym pomysłem na scenariusz filmowy. Aktorzy poznali się na planie filmu „W spirali”, gdzie grali pełną namiętności i emocji parę. Artyści przy okazji walentynek specjalnie dla Empiku wybrali swoje TOP 20 filmów, które dobrze ogląda się razem. Dla pary ważne było, by na liście znalazły się filmy ważne dla każdego z nich z osobna oraz te istotne dla ich związku. Lista początkowo była bardzo długa, więc wybrana dwudziestka to najlepsi z najlepszych – Lubimy kino gatunkowe, filmy wysokiej jakości. To jest oczywiście pojęcie względne, ale na naszej liście są absolutne perełki, klasyka światowego kina. Oboje jesteśmy zwolennikami mocnej formy, możliwe, że stąd taki rozrzut na naszej liście – mówi aktorka i dodaje – Samą siebie widzę we wszystkich tych filmach, spokojnie mogłabym zagrać w każdym z nich. Myślę, że Piotrek też. Układając tę listę opieraliśmy się na własnych doświadczeniach i relacji. Myśleliśmy o sobie nawzajem – podkreśla Katarzyna Warnke. Piotr Stramowski dodaje, że w filmach najważniejsza jest relacja damsko-męska – w większości filmów to jest najbardziej istotny wątek i w jakimś sensie cecha wspólna zarówno romansów, jak i kryminałów, które znalazły się na naszej liście. – Miłość jest uczuciem uniwersalnym, każdy ją zna, przeżył chociaż raz w życiu. Są trudniejsze zadania aktorskie niż okazywanie uczuć. Na przykład, kiedy musisz przeistoczyć się w kogoś zupełnie innego od siebie – na przykład jak Piotrek przy kręceniu „Pitbulla” - dopowiada Warnke.

Filmy, które wybrali aktorzy mają dość szeroką rozpiętość stylistyczną i gatunkową. Od lirycznych, jak „Rozważna i romantyczna” czy „Wichrowe wzgórza”, po całkiem buntownicze jak „Bonnie i Clyde” czy „Dzikość serca”. Są filmy oscarowe, muzyczne i czarno-białe.
Pełna lista w kolejności alfabetycznej:

1. ARTYSTA, reż. Michel Hazanavicius
2. BLIŻEJ, reż. Mike Nichols
3. BONNIE I CLYDE, reż. Arthur Penn
4. CASABLANCA, reż. Michael Curtiz
5. CZTERY WESELA I POGRZEB, reż. Mike Newell
6. DOKTOR ŻYWAGO, reż. David Lean
7. DRŻĄCE CIAŁO, reż. Pedro Almodovar
8. DZIKOŚĆ SERCA, reż. David Lynch
9. EDWARD NOŻYCORĘKI, reż. Tim Burton
10. JOE BLACK, reż. Martin Brest
11. LOVE, reż. Noe Gaspar
12. MOULIN ROUGE, reż. Baz Luhrmann
13. NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI, reż. Stephen Frears
14. NIEMORALNA PROPOZYCJA, reż. Adrian Lyne
15. ROMEO I JULIA, reż. Baz Luhrmann
16. ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA, reż. John Alexander
17. RZYMSKIE WAKACJE, reż. William Wyler
18. ŚNIADANIE U TIFFANY'EGO, reż. Blake Edwards
19. TERMINAL, reż. Steven Spielberg
20. WICHROWE WZGÓRZA, reż. Robert Fuest